Energetyka jądrowa wykorzystuje energię pochodzącą z rozszczepiania jąder pierwiastków ciężkich (głównie uranu 235) . Pierwsze elektrownie atomowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych, a dynamiczny rozwój tej dziedziny rozpoczął się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.
Elektrownie jądrowe działają w 30 krajach na świecie. W rzeczywistości dzięki regionalnym sieciom przesyłowym wiele innych krajów zależy częściowo od energii wytwarzanej w elektrowniach jądrowych; na przykład Włochy i Dania korzystają w prawie 10% z importowanej energii jądrowej.
Około 11% światowej energii elektrycznej generuje około 450 reaktorów jądrowych. Około 60 kolejnych reaktorów jest w budowie.
W 2017 r. elektrownie jądrowe dostarczyły 2487 TWh energii elektrycznej, w porównaniu z 2477 TWh w 2016 r . 1 . Jest to piąty rok z rzędu, w którym globalna produkcja jądrowa wzrosła, a produkcja jest o 142 TWh wyższa niż w 2012 roku.
Trzynaście krajów w 2017 r. wyprodukowało co najmniej jedną czwartą swojej energii elektrycznej z energii jądrowej. Francja wykorzystuje około trzech czwartych swojej energii elektrycznej z energii jądrowej; Węgry, Słowacja i Ukraina otrzymują ponad połowę z energii jądrowej, podczas gdy Belgia, Szwecja, Słowenia, Bułgaria, Szwajcaria, Finlandia i Czechy otrzymują jedną trzecią.
Źródło: World Nuclear Association, World Nuclear Performance Report 2018