Kary dożywocia orzekane są w Polsce za zbrodnie popełnione ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, przy użyciu broni palnej, materiałów wybuchowych lub wtedy, kiedy sprawca był już wcześniej karany za ciężkie przestępstwa.
W Polsce jest to najsurowsza kara przewidziana Kodeksem karnym z 6 czerwca 1997 r.
Warto wiedzieć, że gdy w drugiej połowie lat 90-tych zniesiono karę śmierci (ostatnią wykonano w 1988 r.), to osobom skazanym na nią zamieniono wyroki kary śmierci na dożywocie.
Pierwsze orzeczenie dożywocia po wprowadzeniu tej kary do kodeksu karnego miało miejsce w 1996 r.
A oto jak wygląda dożywocie w sądowych statystykach.
Kara dożywocia jest bezterminowa, skazany na tę karę może obecnie na podstawie art. 78 § 3 k.k. ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 25 latach odbywania kary (okres próby trwa 10 lat, obowiązkowe oddanie pod dozór kuratora sądowego).
Kary dożywocia nie orzeka się wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat (art. 54 § 2 k.k.).
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało projekt zmian w kodeksie karnym. W nowych przepisach będzie kara dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia z więzienia. Jednak prezydent Andrzej Duda skierował reformę Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego