Nierówności dochodowe pokazują jak duże jest rozwarstwienie w zarobkach w społeczeństwie.
Eurostat publikuje dane dotyczące nierówności dochodowych w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2017 r. Pod tym względem Polska może pochwalić się lepszym wskaźnikiem (4,6) niż średnia unijna (5,1). Najmniejsze nierówności dochodowe odnotowano w Czechach i Słowenii (po 3,4).
Sposób, w jaki dochody oraz bogactwo są dystrybuowane w danym społeczeństwie, pokazuje zakres, w jakim jednostki mają równy dostęp do towarów i usług.
W metodologii przyjętej przez Eurostat wskaźnik nierówności dochodowych wylicza się jako stosunek całkowitego dochodu uzyskanego przez 20 proc. ludności o najwyższych dochodach do dochodu otrzymywanego przez 20 proc. ludności o najniższych dochodach. W 2017 r. wskaźnik ten wyniósł dla całej UE 5,1.
Najmniejszymi nierównościami mogą pochwalić się Czechy oraz Słowenia, gdzie wskaźnik wyniósł 3,4. Na kolejnych miejscach uplasowały się z kolei Finlandia (3,5) Słowacja (3,5) i Belgia (3,8). Natomiast nierówności w dochodach były znacznie wyższe (powyżej 6,0) w Grecji (6,1), na Łotwie (6,3), w Rumunii (6,5), Hiszpanii (6,6), na Litwie (7,3) i najwyższe w Bułgarii (8,2).