Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie – w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny – nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem. Zasoby OZE odnawiają się samoczynnie w stosunkowo krótkim czasie.
Ogrzewanie i chłodzenie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii w Europie z roku na rok staje się popularniejsze. Europejczycy zaczynają zwracać uwagę na ekologię oraz niższe koszty eksploatacji urządzeń OZE. Chociaż za kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, czy pompę ciepła na początku trzeba zapłacić więcej niż za kocioł gazowy, to taka inwestycja zaprocentuje ciągu następnych lat.
W 2018 r. energia odnawialna stanowiła 21% całkowitej energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie w Unii Europejskiej (bez Wlk. Brytanii UE27). Udział ten stale rośnie od początku gromadzenia danych w 2004 r., kiedy to wynosił zaledwie 12%.
Energia odnawialna do ogrzewania i chłodzenia w Europie
Na tle państw członkowskich UE wyróżnia się Szwecja – prawie dwie trzecie (65%) energii zużytej na ogrzewanie i chłodzenie w 2018 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych. Również ponad połowa energii zużywanej na ogrzewanie i chłodzenie pochodziła z odnawialnych źródeł energii na Łotwie (56%), w Finlandii (55%) i Estonii (54%).
Natomiast źródła odnawialne w najmniejszym stopniu przyczyniły się do ogrzewania i chłodzenia w Irlandii i Niderlandach (po 6%), Belgii (8%) i Luksemburgu (9%). W Polsce jest to zaledwie 15%.
Ważne pompy ciepła
Energia odnawialna obejmuje ciepło i energię cieplną (z powietrza, ziemi lub wody) wychwytywaną przez pompy ciepła. Taka energia cieplna stanowiła ponad jedną czwartą (27%) energii ze źródeł odnawialnych wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia. Głównym argumentem przemawiającym za montażem pompy ciepła są niskie koszty eksploatacji tego urządzenia grzewczego. Mimo, iż do swej pracy potrzebuje ona zasilania energią elektryczną, przy dobrze zaprojektowanej instalacji jej pobór jest niewielki.