Od niedzieli 15 marca Polska zamknęła na 10 dni granice cudzoziemców i przywróciła kontrole na granicach. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary wyjeżdżają do Polski bez zakłóceń.
Ruch graniczny w Polsce
W III kwartale 2019 r. ruch graniczny (z Polski i do Polski) był większy w stosunku do III kwartału poprzedniego roku o 2,6 mln przekroczeń. W porównaniu z III kwartałem 2018 r. granicę Polski przekroczyło więcej zarówno cudzoziemców, jak i Polaków, odpowiednio o 1,5 mln (3,1%) i o 1,1 mln (3,0%). W stosunku do kwartału poprzedniego liczba przekroczeń była również większa – cudzoziemców o 5,4%, Polaków o 20,0%.
Ruch graniczny osób (z Polski i do Polski) według odcinków granicy w III kwartale 2019 roku
W III kwartale 2019 r. 72,1% ogółu przekroczeń dotyczyło granicy lądowej Polski z krajami Unii Europejskiej (UE), 16,2% granicy na lotniskach, 10,9% zewnętrznej granicy lądowej Unii Europejskiej i 0,8% morskiej.
Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej
W nocy z soboty na niedzielę (14/15 marca 2020 r.) został ograniczony ruch międzynarodowy w Polsce. W naszym kraju osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowano się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne.
Natomiast krajowy transport autobusowy, kolejowy i lotniczy będzie działać normalnie.
Co oznacza zamknięcie granicy dla cudzoziemców?
Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową. Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby:
- z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
- kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.
Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.
Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
- małżonkowie obywateli polskich,
- dzieci obywateli polskich,
- osoby posiadające Kartę Polaka,
- osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
Wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą
Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w III kwartale 2019 r. ukształtowała się na poziomie 13,1 mld zł, natomiast wydatków poniesionych za granicą przez mieszkańców Polski – 8,1 mld zł. W odniesieniu do analogicznego okresu 2018 r. były one wyższe odpowiednio o 5,3% i o 8,5%. W stosunku do kwartału poprzedniego wydatki, zarówno cudzoziemców, jak i Polaków były również wyższe odpowiednio o 9,5% i o 49,5%.
W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w III kwartale 2019 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (47,1%), następnie z Ukrainą (20,4%), Czechami (12,0%), Słowacją (8,4%), Białorusią (6,2%), Litwą (4,3%) i Rosją (1,5%).
Struktura wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w III kwartale 2019 roku
W przypadku mieszkańców Polski, przekraczających lądową granicę kraju, najwyższe wydatki za granicą ponieśli przekraczający granicę z Niemcami (50,9% ogółu wydatków Polaków przekraczających lądową granicę Polski w III kwartale 2019 r.), następnie z Czechami (28,6%),
Słowacją (14,8%), Litwą (2,6%), Ukrainą (1,4%), Rosją (1,2%) i Białorusią (0,6%).