W trakcie pandemii praca zdalna przestała być przywilejem dostępnym dla nielicznych pracowników, a stała się koniecznością. Okazała się efektywnym rozwiązaniem w przypadku prac, które mogą być wykonywane przez pracownika w jego domu. Wprowadziły ją nawet firmy, które wcześniej jej nie stosowały, adaptując systemy i komputery pracowników do specyfiki home office.
Jaki odsetek pracowników w firmie pracuje w trybie pracy zdalnej (w proc.)
Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonych na początku kwietnia 2020 r., ponad połowa polskich firm zapewniała swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Możliwość pracy z domu dotyczyła zwykle jedynie części pracowników – 22 proc. oferowało ją dla mniej niż 1/4 załogi, a 17 proc. od 1/4 do 1/2 zatrudnionych.
Odsetek firm umożliwiających pracę z domu zwiększał się wraz ze wzrostem wielkości firmy.
Taką możliwość swoim pracownikom dawało ponad 60 proc. dużych przedsiębiorstw i tylko nieco ponad 1/3 mikrofirm. Jednocześnie w dużych firmach przywileje takie nie dotyczyły nigdy więcej niż połowy zatrudnionych.
Pracę zdalną nieco częściej wykorzystywały firmy handlowe i produkcyjne (po 55 proc.) niż usługowe (51 proc.).
W przypadku firm handlowych pracodawcy najczęściej deklarują, że umożliwiają pracę zdalną mniej niż 1/4 (27 proc.) lub od 1/4 do połowy pracowników (21 proc.). W produkcji z pracy zdalnej zwykle korzystało mniej niż 1/4 załogi (31 proc.). W usługach wykonywanie obowiązków z domu było możliwe zwykle dla 1/4 – 1/2 pracowników (17 proc.) lub mniej niż 1/4 pracowników. Co ciekawe to właśnie w usługach najwięcej firm (14 proc.) umożliwiało pracę zdalną ponad połowie swoich pracowników.
Coraz częściej pojawia się pytanie, czy praca zdalna stanie się nowym trendem korporacji.
Wiele wskazuje na to, że tak może być. Giganty korporacyjne, jak Google i Facebook, choć ogłosiły plany powrotu pracowników do biur, to jednocześnie deklarują bardziej elastyczne podejście do miejsca wykonywania pracy. Obie firmy zgodziły się na pracę swoich pracowników z domu do końca roku