Polski system ochrony zdrowia jest nadmiernie uzależniony od opieki szpitalnej i boryka się z niedoborem personelu medycznego, a zwłaszcza lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Udział PKB, jaki Polska przeznacza na ochronę zdrowia, jest znacznie niższy niż średnia UE.
Polska wydaje na zdrowie na osobę około połowy średniej UE
Wydatki na opiekę zdrowotną pozostają w naszym kraju bardzo niskie. Udział PKB, jaki Polska przeznacza na ochronę zdrowia, jest znacznie niższy niż średnia UE (9,8%). W 2017 r. na zdrowie przeznaczono jedynie 6,5% PKB. W przeliczeniu na osobę wydatki na ochronę zdrowia wyniosły 1507 EUR (dostosowane do różnic w sile nabywczej), co stanowi
szósty najsłabszy wynik w UE.
Wydatki na ochroną zdrowia w wybranych krajach Europy
Większość wydatków na ochronę zdrowia jest finansowana ze składek na ubezpieczenie zdrowotne poprzez podatek od wynagrodzeń przeznaczony na ten cel. Ogólnie rzecz biorąc, udział wydatków publicznych na ochronę zdrowia w 2016 r. wyniósł około 70%, czyli poniżej średniej UE, wynoszącej 79%. Świadczenia zdrowotne nierefundowane stanowiły 23% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną, przy czym większość tych wydatków przeznaczono na leki apteczne. Około 6% wydatków na ochronę zdrowia przeznacza się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.
Brak lekarzy stanowi poważną barierę dla świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej
Polska stoi w obliczu poważnego niedoboru pracowników medycznych. Planowanie strategiczne dotyczące pracowników ochrony zdrowia w Polsce nadal nie jest dobrze rozwinięte, co prowadzi do niedoboru kadr medycznych i trudności w dostępie do usług zdrowotnych. Niedobór sektorowych pracowników stał się jeszcze bardziej dotkliwy od czasu przystąpienia Polski do UE w 2004 r., gdyż ułatwiło to ich duży odpływ z kraju.
Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców (2,4) jest najniższa spośród wszystkich państw UE.
Struktura wieku lekarzy pogłębia obawy o ich przyszłą podaż, ponieważ około jedna czwarta praktykujących lekarzy już przekroczyła wiek emerytalny – w przypadku niektórych specjalności, takich jak chirurgia ogólna, udział ten wynosi prawie 40%.
Liczba pielęgniarek (5,1 na 1000 mieszkańców) również należy do najniższych w UE.
Liczba praktykujących lekarzy i pielęgniarek w Polsce należy do najniższych w UE
Różnice w gęstości obsadzenia stanowisk przez lekarzy w Polsce
Rozmieszczenie personelu medycznego różni się znacznie w poszczególnych województwach, np. gęstość obsadzenia stanowisk przez lekarzy różni się o prawie 70%. Ponadto w pewnych województwach wyraźniej występują niedobory niektórych lekarzy, w tym pediatrów, internistów, anestezjologów i chirurgów.
Źródła danych i informacji: Dane i informacje znajdujące się w artykule opierają się wyłącznie na oficjalnych statystykach krajowych dostarczonych do Eurostatu i OECD.