Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia wyraża średnią liczbę lat, jaką zgodnie z oczekiwaniami ma do przeżycia noworodek, przy założeniu aktualnych warunków w zakresie umieralności dla całego jego życia.
Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2020 r. ok. 80 lat – wynika z najnowszych (niepełnych jeszcze) danych Eurostatu. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej z wynikiem 77,6 lat.
Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia, w ciągu ostatniej dekady w krajach UE nieprzerwanie rosła. Oficjalne statystyki pokazują, że od lat sześćdziesiątych XX wieku oczekiwana długość życia rosła średnio o ponad dwa lata na dekadę. Jednak najnowsze dostępne dane sugerują, że w ostatnim roku oczekiwana długość życia pozostaje na podobnym poziomie lub nawet spadła w kilku państwach członkowskich UE.
Po wybuchu pandemii COVID-19 w zeszłym roku, oczekiwana długość życia spadła w zdecydowanej większości państw UE
Największe spadki odnotowano w Hiszpanii (-1,6 lat w porównaniu z 2019 r.), Bułgarii (-1,5), a następnie na Litwie, w Polsce i Rumunii (po -1,4).
Krótkie życie w Polsce
W Polsce średnia długość życia nowonarodzonego w 2020 roku dziecka jest prognozowana na 77,6 lat, czyli poniżej unijnej średniej (spadek z 78 lat w 2019 r. – to jeden z największych spadków w Unii Europejskiej). Wyprzedzamy tylko pięć krajów unijnych: Bułgarię, Rumunię, Litwę, Łotwę i Węgry.
Gdzie żyje się najdłużej?
W Szwecji, Włoszech czy Hiszpanii wskaźnik ten wynosi ponad 82 lata. Dla porównania, w Norwegii, Szwajcarii czy na Islandii, to aż 83 lata.