Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie.
Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem europejskej integracji. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.
Koncepcja Roberta Schumana polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad 70 lat po wystąpieniu Schumana idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.
Unia Europejska: 446 milionów ludzi w 27 państwach
Ile osób mieszka w krajach UE?
Symbole UE
Na co UE wydaje pieniądze z budżetu?
Roczny budżet UE w 2019 r. wyniósł około 165,8 mld EUR – duża kwota w wartościach bezwzględnych, ale tylko około 1% zamożności generowanej przez gospodarki państw członkowskich każdego roku.
Najważniejsze instytucje UE
Eurobarometr
Od 1973 r. instytucje europejskie zlecają we wszystkich państwach członkowskich UE regularne badania opinii publicznej o nazwie Eurobarometr. Od kiedy Polska była nimi objęta, tradycyjnie należała do najbardziej entuzjastycznie nastawionych do UE państw. Teraz to się zmieniło.
Eurobarometr 2021 – zaufanie do UE w krajach Wspólnoty
Najnowsze wydanie Eurobarometru pokazuje, że tylko 50 proc. Polaków ufa Unii Europejskiej, 38 proc. nie ufa, a 12 proc. nie ma zdania. Jest to nieco lepiej niż unijna średnia (49 proc. ufa i 43 proc. nie ufa), ale bardzo daleko za euroentuzjastyczną Portugalią (78 proc. zaufania), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.).
Od zeszłego roku wskaźnik zaufania do UE spadł Polsce o 6 pkt proc., najwięcej w całej Wspólnocie.