Cel, który zakłada, że do 2050 r. Europa stanie się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie, zawarty w Europejskim Zielonym Ładzie, stanowi najbardziej ambitny pakiet środków mających umożliwić mieszkańcom i przedsiębiorstwom UE czerpanie korzyści ze zrównoważonej transformacji ekologicznej.
Zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, dywersyfikację dostaw energii i zmniejszoną zależność od rynków paliw kopalnych (w szczególności ropy naftowej i gazu). Rozwój odnawialnych źródeł energii może też stymulować wzrost zatrudnienia w Unii przez tworzenie miejsc pracy w sektorze nowych zielonych technologii.
W 2020 roku odnawialne źródła energii stanowiły 37,5% zużycia energii elektrycznej brutto w UE (34% w 2019 r. )
Udział energii elektrycznej z różnych źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w UE
Wśród państw członkowskich UE ponad 70% energii elektrycznej zużywanej w 2020 r. pochodziło ze źródeł odnawialnych w Austrii (78%) i Szwecji (75%). Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych była również wysoka i odpowiadała za ponad połowę energii elektrycznej zużywanej w Danii (65 %), Portugalii (58 %), Chorwacji i Łotwie (w obu 53%).
W Polsce było to zaledwie 16%.
Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w poszczególnych krajach UE
Na szarym końcu jeśli chodzi o udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znalazły się: Malta (10%), Węgry, Cypr (po 12%), Luksemburg (14%) i Czechy (15%).