Od zakończenia II wojny światowej Stany Zjednoczone wysłały do Europy setki tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego. To wsparcie miało kluczowe znaczenie nie tylko dla stabilizacji Europy Zachodniej po wojnie, ale także dla wywierania wpływu przez USA na kraje komunistyczne.
Stosunki między Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi w tym okresie obejmowały utworzenie szeregu instytucji, które miały pomóc w ustrukturyzowaniu zasad i norm stosunków międzynarodowych. Organizacje te przetrwały po części dlatego, że Stany Zjednoczone zapewniają bezpieczeństwo krajom, które o to zabiegają. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), sojusz wojskowy utworzony w 1949 r. jako przedmurze dla sowieckiego ekspansjonizmu, miała kluczowe znaczenie dla tych wysiłków.
Liczba amerykańskich żołnierzy w Europie spadła od zakończenia zimnej wojny
Znaczący spadek amerykańskiej obecności wojskowej w Europie zbiegł się z upadkiem Związku Radzieckiego w 1991 r., a następnie ponownie, gdy Stany Zjednoczone zaangażowały się w konflikty w Iraku i Afganistanie.
W szczytowym momencie, pod koniec lat 50. kontyngent wojskowy USA w Europie składał się z około 430 000 żołnierzy stacjonujących, najwięcej żołnierzy rozlokowano w Niemczech Zachodnich i Wielkiej Brytanii.
Po zakończeniu zimnej wojny NATO starało się przedefiniować swoją misję od tej, która powstrzymywała rosyjską agresję do zapewnienia generalnej stabilności europejskiej. Ta zmiana misji nastąpiła wraz z rozszerzeniem członkostwa w NATO na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak Węgry i Polska oraz kraje bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa. Wraz z członkostwem w NATO pojawiły się również plany rozmieszczenia wojsk amerykańskich w tych krajach.
Stały personel wojskowy USA w krajach europejskich, według stanu na 30 września 2021
NATO dążyło również do rozszerzenia swoich relacji z państwami nie będącymi członkami Sojuszu w Europie Wschodniej i Środkowej.
To rozszerzenie na wschód wywołało sprzeciw Rosji już w latach 90. ,która od dawna martwi się o bezpieczeństwo swoich zachodnich granic z Europą. Obawy Rosji związane z rozszerzeniem NATO do jej granic wybrzmiały także dziś, co co znalazło odzwierciedlenie w żądaniu prezydenta Władimira Putina, aby siły NATO wycofały się z rozmieszczenia wojsk w byłych państwach sowieckich.
Jednak to właśnie rosnące napięcia z Rosją, skłoniły ostatnich prezydentów USA do przeznaczenia dodatkowej pomocy wojskowej i rozmieszczenia wojsk w Polsce i krajach bałtyckich.
W ostatnich dniach, w obliczu groźby inwazji Rosji na Ukrainę, Pentagon rozmieszcza tysiące żołnierzy w Europie Wschodniej.