Na międzynarodowym rynku węgla energetycznego od lat Rosja odgrywa istotną rolę, znajdując się w czołówce światowych producentów, eksporterów i użytkowników węgla energetycznego. Rosja, jest największym eksporterem węgla do Polski.
Położenie geograficzne tego kraju na dwóch kontynentach sprzyja eksportowi węgla do odbiorców nie tylko z azjatyckiej części świata, ale również do krajów europejskich. Wśród europejskich importerów rosyjskiego węgla rośnie na znaczeniu udział Polski, zwłaszcza w obliczu odchodzących od energetyki węglowej krajów Europy Zachodniej.
Krajowa produkcja węgla kamiennego
O około 7,7 mln ton spadło w 2020 r. wydobycie węgla kamiennego w porównaniu do 2019 r. Ten trend spadkowy utrzymuje się od lat. Ograniczenie produkcji energii z elektrowni konwencjonalnych mocno odbija się na zapotrzebowaniu na to paliwo.
Bilans handlowy węgla kamiennego energetycznego – gigantyczny udział węgla z Rosji
W 2020 r. import węgla kamiennego energetycznego wyniósł około 10,5 mln ton, tj. o około 2,4 mln ton mniej niż w roku 2019. Ponad 83% importowanego węgla pochodziło z Rosji, pozostała część głównie z Kolumbii i Kazachstanu.
Rosja, jest największym eksporterem węgla do Polski, znajduje się w ścisłej czołówce światowych producentów i eksporterów paliw kopalnych, a jej budżet w dużej mierze uzależniony jest od wpływów wynikających z ich eksportu.
Źródło: Transformacja energetyczna w Polsce, Forum Energii