Esperal – co to jest wszywka alkoholowa?
Esperal, inaczej nazywany wszywką alkoholową to środek farmakologiczny używany w leczeniu choroby alkoholowej. Jego substancją czynną jest związek chemiczny disulfiram. Jest on inhibitorem dehydrogenezy aldehydowej (ADH), czyli oznacza to, że jego obecność przy jednoczesnym spożyciu alkoholu powoduje blokowanie przemiany aldehydu octowego do kwasu octowego. Łączy się to ze znacznym wzrostem stężenia aldehydu octowego w organizmie. Sam disulfiram nie ma żadnego wpływu na organizm człowieka, jest dla niego neutralny oraz bezpieczny, jednak lek w połączeniu z alkoholem powoduje nieprzyjemne dolegliwości, których wywołanie jest kluczowym czynnikiem dla terapii awersyjnej.
Dolegliwości wynikające z reakcji disulfiramowej – połączenia disulfiramu i alkoholu:
- • Tachykardia, czyli kołatanie serca,
- • Zawroty i nudności,
- • Mocne duszności,
- • Lęk,
- • Zaczerwienienie twarzy,
- • Bóle głowy.
Te dolegliwości spowodowane są hamowaniem metabolizmu alkoholu przez substancję czynną. Chory zwyczajnie odczuwa objawy zatrucia alkoholowego, jednak o zwielokrotnionym natężeniu. Ponadto utrzymują się one od 30 minut do nawet kilku godzin, a wystąpić mogą już po kilku minutach. Czas trwania dolegliwości uzależniony jest od ilości spożytego alkoholu.
Wszywkę alkoholową Esperal produkowała firma Polfa Warszawa S.A. do 2008 roku pod nazwą Esperal, powróciła ona na rynek w 2018 roku ze nazwą zmienioną na „Disulfiram WZF” wychodzący od tej samej firmy farmaceutycznej z dokładnie tą samą substancją czynną. Nazwa „Esperal” została powszechnie przyjęta jako synonim pojęcia „wszywka alkoholowa” i są używane zamiennie bez zabarwienia handlowego.
Terapia awersyjna jako skuteczne uzupełnienie terapii uzależnień w chorobie alkoholowej
Jak już wiemy Esperal został stworzony do roli bodźca warunkowego w terapii awersyjnej, jednak co to tak właściwie oznacza?
Terapia awersyjna ma na celu wyeliminowanie danego zachowanie lub substancji poprzez wprowadzenie negatywnie odbieranego bodźca (bodźca warunkowego) przy każdym powieleniu zachowania. Ma to spowodować skojarzenie nałogowych czynności z negatywnymi konsekwencjami. Esperal ma więc spowodować awersję do alkoholu i zwiększyć tym samym szansę na wyjście z nałogu, dzięki utrzymaniu abstynencji.
W zamyśle implantacja wszywki więc ma pomóc pacjentowi w dłuższym utrzymaniu stanu abstynencji. Każda próba spożycia przez niego alkoholu będzie kończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami wynikających z połączenia alkoholu i disulfiramu. Wtedy odbywa się warunkowanie mające wytworzyć w chorym skojarzenie czynność spożywania trunku ze złym samopoczuciem i tym samym odciągnąć do od powielania schematu nałogu.
Mimo że procedura określana była przez wielu mianem kontrowersyjnej, to okazuje się niesamowicie skuteczna ze względu na charakter dolegliwości. Są to niby zwykłe objawy zatrucia alkoholowego, jednak ze względu na to, że występują o wiele szybciej i nawet niewielka ilość alkoholu może je wywołać powoduje to strach u pacjenta. Ponadto są prawie 30 – krotnie bardziej intensywne niż standardowe dolegliwości zatrucia przy czym trwają nawet do kilku godzin. Strach zatem jest silnym „odstraszaczem” i pomaga zostać w abstynencji.
Esperal to lek, który powinien być łączony z psychoterapią. Ma on wywołać awersję względem alkoholu i oddziaływać na płaszczyznę fizjologiczną, a to na płaszczyźnie psychologicznej alkoholizm wywiera największy wpływ. Kluczowe jest więc, by przy odbywaniu terapii awersyjnej skonsultować się ze specjalistą i odbyć różnego rodzaju terapie, by zidentyfikować przyczyny rozwinięcia się nałogu.
Brak pomocy psychologicznej w tej sytuacji może determinować to, czy pacjent powróci do zdrowia, a ten wybór zmniejsza szansę na utrzymanie abstynencji. Wiele ludzi decydujących się na wszywkę alkoholową pojmuje ją jako jedyną formę terapii, co sprawia, że po okresie działania Esperalu powracają do starych nawyków, ponieważ nie mają wyrobionej motywacji na tle psychologicznym. Pomoc psychologiczna jest w stanie zapobiec takiemu biegowi wydarzeń, więc zwiększa ona skuteczność terapii awersyjnej tak samo jak ta zwiększa skuteczność terapii psychologicznej poprzez utrzymanie stanu trzeźwości i możliwość sprawnego przeprowadzenia konsultacji.
Szeroki wpływ choroby alkoholowej
Wbrew pozorom alkoholizm dotyka bardzo szerokiej grupy osób w sposób niebezpośredni. Nałóg jednej osoby wpływa na całą rodzinę, przyjaciół oraz szeroko pojęte otoczenie, więc oprócz indywidualnej czy grupowej terapii okazuje się pomocna również terapia rodzinna. Pomaga ona uświadomić rodzinie ewentualne przyczyny rozwinięcia się nałogu, co rzutuje na późniejszą umiejętność odpowiedniego wsparcia chorego i poradzeniu sobie z własnymi emocjami w tej trudnej sytuacji. Wsparcie również jest jednym najistotniejszych czynników pozwalających na pokonanie nałogu i zwiększających tym samym skuteczność Esperalu.
Podjęcie się inwazyjnego zabiegu oraz tak poważna decyzja jak prawie roczna abstynencja są ciężko osiągalne samemu i wymagają dużego samozaparcia. Terapia rodzinna więc może pomóc choremu w podjęciu decyzji i zmianie życia poprzez wpływ bliskich.
Skutki uboczne disulfiramu
W przypadku terapii wszywką alkoholową Esperal niezwykle rzadko występują skutki uboczne, jednak jest to środek farmakologiczny jak każdy inny i istnieje niewielkie ryzyko ich pojawienia się. Jeśli już są zauważalne to pierwszych dniach po implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem specjalistą w celu zidentyfikowania takiego stanu rzeczy. W przypadku nasilania się objawów mimo teoretycznego rozwiązania przyczyny konieczne może okazać się nawet usunięcie wszywki alkoholowej. Niepokojące sygnały to:
- Senność,
- Wymioty,
- Uczucie metalicznego smaku w ustach,
- Stany depresyjne,
- Lęk,
- Reakcje skórne.
Niepozorne formu alkoholu
Podczas stosowania wszywki alkoholowe Łódź należy też pamiętać o tym, że alkohol występuje w wielu produktach codziennego użytku, z których też trzeba zrezygnować. Trzeba szczególnie uważać na cukierki czy wypieki zawierających nawet znikomą ilość alkoholu. Niebezpieczne mogą okazać się też perfumy i wody toaletowe na jego bazie, gdyż w nielicznych przypadkach powodują podrażnienia skórne. Niebezpieczne mogą okazać się również produkty do higieny jamy ustnej (płyny do płukania ust na bazie alkoholu). Takie wyrzeczenia nie wydają się być jednak znaczące dla osoby z chorobą alkoholową w porównaniu z tym, co odczuwa ona podczas głodu alkoholowego. Jednak by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości należy wyzbyć się absolutnie wszystkich form alkoholu.