Esperal nazywany również wszywką alkoholową to lek w formie implanty, który jest używany jako bodziec warunkowy podczas terapii awersyjnej podczas leczenia choroby alkoholowej.
Czym jest jednak terapia awersyjna? To rodzaj psychoterapii, w której wykorzystuje się tak zwany bodziec warunkowy, który ma być nieprzyjemny, odpychający i straszny – ogólnie ma wywoływać negatywne emocje. Jest to robione w taki sposób, by wystąpiły on bezpośrednio po określonej nałogowej czynności lub zażyciu substancji psychoaktywnej. W scenariuszu leczenia alkoholizmu substancja czynna wszywki alkoholowej Esperal Kraków jest bodźcem warunkowym, a określoną substancją, której chcemy się poznać jest alkohol. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami są:
- • Zawroty głowy i ból głowy
- • Mdłości
- • Zwiększone tętno
- • Wymioty
- • Zaczerwienienie
- • Niskie ciśnienie krwi
- • lęk
Określone objawy występują już po zaledwie kilku minutach przy czym mogą one trwać od 30 minut do nawet kilku godzin. Ten czynnik długich oraz nieprzyjemny objawów ma na celu skuteczne odwrócenie uwagi od próby spożycia alkoholu. Strach jest tutaj ważnym czynnikiem warunkującym, gdyż okazuje się być silniejszy niż potrzeba wypicia trunku podczas głodu alkoholowego
Należy jednak pamiętać, iż psychoterapia jest podstawową oraz najważniejszą częścią w drodze do pokonania nałogu alkoholowego. Głównym podłożem alkoholizmu jest płaszczyzna psychologiczna ze względu na to, że to tam następuje zmiana myślenia na temat substancji psychoaktywnej. Nie jest ona już postrzegana jak zwykły dodatek do spotkań towarzyskich, a jako źródło ucieczki od problemów życia codziennego oraz sposób stymulacji do zaznania szczęścia. Wynika to bardzo często z przykrych sytuacji z przeszłości i braku umiejętności poradzenia sobie z własnymi emocjami. W takim momencie poradnictwo psychologiczne jest kluczowe dla poznania konkretnych przyczyn rozwinięcia się nałogu w indywidualnym przypadku. Nie zmienia to jednak faktu, że choroba obejmuje także sferę fizjologiczną co oznacza, że etanol został uznany na podstawie badań naukowych za substancję psychoaktywną, która w sposób somatyczny uzależnia organizm. Powoduje to wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości podczas odstawienia substancji, czyli dobrze znanego głodu alkoholowego, zaś w przypadku długiego nadużywania substancji – alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Są one zazwyczaj główną przeszkodą nawet dla kogoś kto bardzo chce odzyskać zdrowie i wyjść z nałogu. Właśnie dlatego powstała wszywka alkoholowa Esperal, ponieważ oddziałuje bezpośrednio na tą sferę. Dzięki bodźcowi awersyjnemu odstraszającego od alkohol pacjent ma możliwość utrzymania długotrwałej abstynencji, co przyczynia się do lepszych rezultatów psychoterapii i daje szansę na sprawniejsze jej przeprowadzenie i możliwość pokonania nałogu na stałe.
Zachodzi zatem interakcja między terapią awersyjną, a terapią uzależnień w leczeniu alkoholizmu. Tak samo jak w Esperal wpływa na jakość terapii poprzez ułatwienie utrzymania abstynencji przez pacjenta tak samo psychoterapia pozwala na dalszą trzeźwość po okresie działania wszywki.
Substancja czynna wszywki alkoholowej Esperal – disulfiram
Substancją czynną wszywki alkoholowej Esperal jest disulfiram. Jest on inhibitorem dehydrogenazy alkoholowej, ale co to właściwie znaczy?- by w pełni zrozumieć chemiczne znaczenie disulfiramu należy najpierw poznać procesy zachodzące w organizmie podczas metabolizmu alkoholu.
Alkohol zostaje stosunkowo łatwo wchłaniany przez organizm. Po tym, jak dana osoba spożyje trunek, to najpierw etanol zostaje przekształcany w wątrobie w aldehydu octowego pod wpływem enzymu dehydrogenazy alkoholowej. W dalszym procesie analogicznie do pierwszego etapu aldehyd octowy zostaje przekształcony do kwasu octowego po wpływem dehydrogenazy aldehydowej. Na samym końcu dochodzi już tylko do przekształcenia dwutlenek węgla oraz wodę.
W uproszczeniu oznacza to zatem, że w momencie, gdy osoba posiadająca wszywkę alkoholową Esperal spożyje alkohol to disulfiram zablokują jego metabolizm na poziomie dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że nie pozwoli na przekształcenie się aldehydu octowego do kwasu octowego i zakończenia procesu. To jest właśnie czynnik powodujący znaczny wzrost stężenia aldehydu octowego, który tak naprawdę jest odpowiedzialny za zatrucie alkoholowe. W normalnych przypadkach aldehyd octowy zostałby zamieniony do kwasu octowego, a objawy zatrucia alkoholowego nie odbiegały od normy, jednak momencie gdy jego stężenie jest bardzo duże to i objawy są intensywne oraz bardzo uporczywe. Trzeba również zaznaczyć, iż disulfiram sam w sobie jest całkowicie obojętny oraz bezpieczny dla organizmu i rzadko kiedy wywołuje skutki uboczne jego działanie objawia się tylko w połączeniu z etanolem i jest określane jako reakcja disulfiramowa.
Wszystko co trzeba wiedzieć o zabiegu implementacji wszywki alkoholowej Esperal
Wiele klinik w Polsce oferuje obecnie zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal, również przy użyciu oryginalnego Disulfiramu WZF. Pierwszym krokiem jednak jest konsultacja z lekarzem specjalistą w gabinecie, by na podstawie wywiadu móc określić dawkę leku w oparciu o wagę, wiek i stopień choroby alkoholowej. Orientacyjna cena za taki zabieg to 550 zł, natomiast cena za usunięcie wszywki alkoholowej to 500 zł. Koszty mogą się różnić między klinikami. Możliwe przeciwwskazania uwzględniane przez lekarza na pierwszej wizycie to:
- Niewydolność serca,
- Nadciśnienie,
- Zaburzenia psychiczne oraz próby samobójcze,
- Marskość wątroby.
Po pierwszej konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań jedynym zobowiązaniem dla pacjenta jest wstrzymanie się od spożywania alkoholu na 24 godziny przed samym zabiegiem implantacji. Wszywka alkoholowa najczęściej umieszczana jest jest na szczyt pośladków pod skórą przez lekarza chirurga. Zabieg wykonywany jest podczas znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie 30 minut, dzięki czemu jest bezbolesny i szybki. Pacjentowi zapewniana jest odpowiednia opieka medyczna przed, po i w trakcie implantacji, aby zapobiec powikłaniom.
Esperal pozostaje w organizmie przez 8-12 miesięcy po zabiegu. W tym czasie pacjenci są zobligowani do niespożywania alkoholu podczas noszenia implantu. Jeśli nie zastosują się do zaleceń, spotkają się z objawami zatrucia alkoholem. Niewielka ilość substancji psychoaktywnej wywołuje dolegliwości, ale nie zagraża życiu, ale jeśli stężenie etanolu we krwi przekroczy 125-150 mg/100ml, to mogą pojawić się objawy takie jak arytmia, drgawki, niewydolność krążenia i oddechowa.
Po tych 12 miesiącach terapii awersyjnej leczenie można w razie potrzeby powtórzyć. Trzeba jednak pamiętać, że zaraz po ustaniu działania wszywki alkoholowej Esperal mogą wystąpić objawy zatrucia alkoholem na skutek połączenia alkoholu i disulfiramu, dlatego nie można pić alkoholu przez co najmniej 7 dni od zakończenia terapii.