Serum do twarzy to wyjątkowy kosmetyk. Jego skoncentrowana formuła ma za zadanie dostarczyć skórze dużej dawki składników aktywnych. Zwykle ma lekką konsystencję i jest zaprojektowane tak, by przenikało do głębokich warstw skóry. Stosuje się je na oczyszczoną skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego. Jak robić to prawidłowo? Kiedy stosować serum i jak często? Zobacz!
Czy serum do twarzy można stosować codziennie?
Każda skóra jest inna, więc ostateczny wybór czasu stosowania serum do twarzy zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, ale… Nie każde serum działa tak samo. Są kosmetyki, które mają tak silne substancje, że przy codziennym stosowaniu mogą podrażnić skórę. Na przykład kwas salicylowy. To silny składnik stosowany w kosmetykach przeznaczonych do walki z trądzikiem. Jego nadużywanie może prowadzić do przesuszenia skóry. Podobnie może zadziałać serum z retinolem. Zbyt duże jego dawki powodują podrażnienia i zaczerwienienia. Oba kosmetyki warto stosować nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej jednak przed aplikacją sprawdzić zalecenia producenta podane na etykiecie.
Zupełnie inaczej jest z kosmetykami, które zawierają np. kwas hialuronowy. To silnie nawilżający składnik, który możesz z powodzeniem nakładać na skórę nawet dwa razy dziennie. Serum nawilżające z kwasem hialuronowym może pomóc w redukcji widoczności drobnych linii i zmarszczek. Do tego wyrówna koloryt skóry, poprawi jej strukturę i co najważniejsze, przyczyni się do poprawy elastyczności oraz jędrności skóry.
Jaka pora jest najlepsza na aplikację serum?
Odpowiedź ponownie brzmi: to zależy. Od składu kosmetyku oraz problemu skóry, który chcesz rozwiązać. W większości przypadków aplikację serum zaleca się wieczorem. Nocą bowiem skóra szybko się regeneruje, odnawia swoją strukturę i pozbywa się toksyn. Skoncentrowany kosmetyk może jej tylko pomóc w tej odbudowie.
Wieczorna pielęgnacja powinna być starannie przemyślana. Po pierwsze serum nakładaj na starannie oczyszczoną skórę. Zmyj z niej makijaż, a potem użyj delikatnego żelu oczyszczającego oraz toniku przywracającego naturalne pH. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakładaj wybrane serum. Odczekaj chwilę, aż kosmetyk się wchłonie i nałóż regenerujący krem. Może to być produkt odżywczy, wygładzający lub liftingujący. Ważne, by jego skład nie kolidował z formułą serum. Co to znaczy?
Na przykład nie łącz ze sobą serum zawierającego niacynamid z kremem na bazie witaminy C. Oba kosmetyki silnie na siebie oddziałując, zmniejszając swoje właściwości. W efekcie zamiast wygładzenia, regeneracji i rozjaśnienia, dostaniesz podrażnienia.
Czy serum można stosować jako bazę pod makijaż?
Tak, serum to kosmetyk, który świetnie nadaje się jako baza pod makijaż. Pod warunkiem jednak, że wybierzesz odpowiedni produkt. Powinien mieć lekką, żelową konsystencję, by nie zważył podkładu. Po drugie powinien zabezpieczać skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Szukaj więc w składzie kosmetyku na przykład witamin A i E, które są naturalnymi antyoksydantami.
Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiedniej kolejności aplikacji produktów. Zazwyczaj serum jest stosowane po oczyszczeniu i tonizacji skóry, a przed nałożeniem kremu ochronnego i zrobieniem makijażu. Pamiętaj o tej kolejności, a z pewnością wykonasz nieskazitelny make-up, który utrzyma się przez wiele godzin w ciągu dnia.