Osoby zatrudnione w Holandii są zobowiązane do opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki któremu mają dostęp do podstawowej opieki. Jednak to nie pracodawca odprowadza składkę, jak to ma miejsce w Polsce, a sam pracownik. W związku z tym państwo postanowiło wesprzeć osoby najmniej zarabiające, oferując im specjalny dodatek finansowy, czyli Zorgtoeslag. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest Zorgtoeslag?
Zorgtoeslag to holenderskie wsparcie finansowe, mające na celu pomoc mieszkańcom w pokryciu kosztów ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to forma subsydiowania, która ma na celu zapewnienie, aby ubezpieczenie zdrowotne było dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, niezależnie od ich dochodów. Dodatek ten przysługuje także pracującym w Holandii obcokrajowcom. Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby uzyskać Zorgtoeslag, to skontaktuj się ze specjalistami np. z TAX-Pol.pl. Wiedza i doświadczenie profesjonalistów może pomóc w pozyskaniu tego dodatku do ubezpieczenia.
Ważne jest to, że dodatek ten nie jest przyznawany automatycznie wszystkim osobom, które spełniają określone warunki, aby go otrzymać. Chcąc go dostać, trzeba samodzielnie wystąpić do urzędu z odpowiednim wnioskiem. Na szczęście wystarczy to zrobić raz, gdyż jeśli zostanie już przyznany, to w kolejnych latach jest wypłacany automatycznie.
Ile wynosi Zorgtoeslag?
Wysokość tego dodatku jest uzależniona od dochodów konkretnej osoby lub osób w przypadku małżeństw. W 2023 roku maksymalna kwota Zorgtoeslag wynosiła 154 euro / miesiąc, w przypadku osób niebędących w związku małżeńskim i 265 euro / miesiąc, w przypadku małżonków. Ponieważ jest to specyficzne wsparcie finansowe oferowane przez holenderski system opieki zdrowotnej, wartości te mogą być aktualizowane co roku.
Komu przysługuje Zorgtoeslag?
Aby mieć prawo do otrzymania Zorgtoeslag, kandydat musi spełniać następujące kryteria:
- mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne w Holandii,
- mieszkać w Holandii lub być traktowanym na równi z mieszkańcem Holandii dla celów podatkowych,
- mieć 18 lat lub więcej,
- mieć dochody oraz oszczędności nieprzekraczające ustalonych limitów – te limity są dostosowywane rocznie i różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji osoby ubiegającej się (np. czy jest ona samotna, czy ma partnera),
- posiadać obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub mieć ważne pozwolenie na pobyt.
Ważne jest, aby pamiętać, że te wymogi mogą ulec zmianie, a szczegółowe informacje na temat kwalifikacji i procedur aplikacyjnych najlepiej jest sprawdzić na oficjalnych stronach rządowych Holandii lub bezpośrednio w instytucjach zajmujących się Zorgtoeslag.
Składanie wniosków w zagranicznych urzędach może być trudne dla Polek i Polaków, chociażby ze względu na barierę językową czy nieznajomość przepisów. Dlatego też warto korzystać z pomocy firm, które pośredniczą w tego typu sprawach. Można mieć wtedy pewność, że wszystkie wymogi formalne zostaną spełnione, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów.