W Polsce od blisko 10 lat istnieje obowiązek przeprowadzania audytów przez duże przedsiębiorstwa. To profesjonalna i dokładna kontrola wykorzystania energii na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Spełnianie zaostrzonych norm energetycznych nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy audyt nie jest prowadzony rzetelnie. Sprawdź, jak pomoc profesjonalistów może ułatwić Ci spełnienie norm energetycznych!
Czym jest audyt energetyczny?
Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że audyt energetyczny to ocena zużycia energii i ocena efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Jego celem jest nie tylko określenie aktualnego poziomu zużycia, ale przede wszystkim identyfikacja obszarów poprawy oraz zaproponowanie zmian. Firma realizująca audyt energetyczny zapewnia też kompleksową pomoc w kontekście rozwiązań technologicznych, wraz z analizą kosztów inwestycji oraz przewidywaną stopą zwrotu. Wszystkie te działania mają jeden wspólny cel – zmniejszenie kosztów i poprawę rentowności przedsiębiorstw. Dodatkowym elementem jest zmniejszenie negatywnego wpływu spalania paliw kopalnych na środowisko naturalne i ograniczenie emisji CO2. Według aktualnych rozporządzeń audyt powinien obejmować przegląd co najmniej 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie.
Profesjonalną ofertę dotyczącą audytu energetycznego znajdziesz na stronie: https://www.ewe.pl/audytenergetyczny
Jakie aspekty działania firmy usprawnia audyt energetyczny?
Raz na 4 lata należy wykonać przewidziany prawnie audyt energetyczny. Wniosek powinien zawierać propozycje zmian, które mają przynieść oszczędności zużycia energii. Po samym celu widać, że przedsiębiorca może skorzystać na profesjonalnym wykonaniu audytu, co przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną czy inne media. Warto zauważyć, że firma przeprowadzająca taką analizę bierze pod uwagę np.:
- liczbę, rodzaj i charakter odbiorników energii;
- taryfy i zużycie energii;
- aktualny stan techniczny urządzeń;
- szacowaną całkowitą ilość zużywanej energii.
Na tej podstawie możliwe jest wskazanie obszarów z potencjałem do poprawy.
Jakie wnioski są zawarte w audycie energetycznym?
Należy pamiętać, że przedsiębiorca ma obowiązek przekazać raport z zakończonego audytu do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Na jego podstawie dokonywana jest ocena aktualnego stanu technicznego całego obiektu, ale też zużywanej energii w firmie i porównanie z aktualnymi normami.
W raporcie znajdują się kluczowe informacje o zalecanych inwestycjach związanych z poprawą efektywności energetycznej. Dodatkowo firma wykonująca audyt ocenia ich opłacalność oraz przewidywane zyski wraz z czasem zwrotu kosztów. Kluczowe jest znalezienie optymalnego finansowania dla danej inwestycji w kontekście indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. W końcowym wniosku następuje też wskazanie przewidywanej wartości efektywności energetycznej budynku po wprowadzeniu proponowanych zmian.
Rzetelny audyt energetyczny może przynieść realne korzyści całemu przedsiębiorstwu. To nie tylko kwestia wywiązania się z obowiązku, ale przede wszystkim możliwość obniżenia negatywnego wpływu zużycia energii na środowisko naturalne. To również opcja na zwiększenie rentowności biznesu i unikanie marnotrawstwa paliw kopalnych oraz energii elektrycznej.