Przygotowywanie sianokiszonek to sprawdzony sposób na uzyskanie pasz objętościowych oraz poprawę jakości diety zwierząt przy równoczesnym obniżeniu kosztów ich wyżywienia. Jeśli planujesz ich produkcję, zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie wyjaśniamy, dlaczego sianokiszonka pleśnieje oraz jak temu zaradzić.
Sianokiszonka to rodzaj kiszonki, która powstaje przez fermentację wilgotnego siana w warunkach beztlenowych. Bele z sianokiszonką są tworzone w celu bezpiecznego przechowywania i konserwacji paszy dla zwierząt hodowlanych. Proces ten pozwala na zachowanie wartości odżywczych i świeżości roślin na dłuższy czas, zapewniając wysokiej jakości pokarm dla zwierząt, szczególnie przez okres zimowy, gdy świeże pasze są niedostępne.
Dobrze przygotowana sianokiszonka, czyli jaka?
Czym powinna się charakteryzować poprawnie przygotowana sianokiszonka? Dobrej jakości produkt ma lekko brązowy kolor oraz mocny, przyjemnie kwaskowaty zapach. Oczywiście bardzo ważne jest, aby była pozbawiona zanieczyszczeń oraz pleśni. Pozostałe cechy dobrej sianokiszonki to:
- od 30% do 40% zawartości suchej masy,
- 15% białka w suchej masie,
- do 25% włókna w suchej masie,
- pH od 4,3 do 4,7.
Dlaczego sianokiszonka pleśnienie?
Pleśń w sianokiszonce może pojawić się w związku z:
- Niepoprawnym owinięciem balotu folią do sianokiszonki. W tym przypadku powietrze może przedostać się do wnętrza paszy.
- Źle wykonanym zbiciem balotu przez pozostawienie zbyt luźnego materiału.
- Osłabieniem procesu fermentacji. Ma to miejsce m.in. wtedy, gdy nastąpi wzrost zawartości suchej masy od 60% do 85%.
Jak pleśń wpływa na zdrowie zwierząt?
Nie możemy pozwolić na to, aby zwierzęta hodowlane spożywały sianokiszonki, które spleśniały. W niepoprawnie wykonanym produkcie dochodzi do namnożenia się szkodliwych mikroorganizmów np. pleśni i innych grzybów.
Spożycie zainfekowanej paszy może powodować liczne zaburzenia funkcjonowania organizmu u zwierząt, takie jak:
- zmiany martwicze;
- zapalenia;
- poronienia.
Spożywanie spleśniałych sianokiszonek prowadzi również do obniżenia zdrowotności zwierząt, zmniejszenia jakości surowców pochodzenia zwierzęcego oraz późniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności. Zainfekowana pleśnią sianokiszonka jest więc bezużyteczna i nie nadaje się do spożycia przez zwierzęta.
Jak więc przechowywać sianokiszonkę, aby nie pleśniała?
Aby zapobiec rozwojowi pleśni w belach z sianokiszonką po zakończeniu jej ubijania, należy dokładnie przykryć sianokiszonkę folią. Powinna być ona dobrze napięta i zabezpieczona, aby zapobiec dostawaniu się powietrza. Kluczem do sukcesu może okazać się jakość folii, którą użyjemy do przygotowania paszy.
Folia do sianokiszonki – czym kierować się przy jej wyborze?
Folia do sianokiszonki musi charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niską przepuszczalnością tlenu oraz być w stanie silnie przylegać do warstw paszy w celu ochrony balonu przed wpływem szkodliwego oddziaływania promieniowania ultrafioletowego.