W maju br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku w mniejszym stopniu niż w poprzednich miesiącach. Zarówno liczba bezrobotnych zarejestrowanych, jak i stopa bezrobocia rejestrowanego były niższe od notowanych przed miesiącem oraz przed rokiem.
Według wyników badania popytu na pracę w I kwartale br. utworzono więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie ub. roku; jednocześnie wzrosła liczba zlikwidowanych miejsc pracy.
Bezrobocie rejestrowane w Polsce
W końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 906,0 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w poprzednim miesiącu (o 32,3 tys., tj. o 3,4%) oraz niż przed rokiem (o 96,1 tys., tj. o 9,6%). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4% i była o 0,2 p.proc. mniejsza niż w końcu kwietnia br. i o 0,7 p.proc. mniejsza od notowanej w końcu maja ub. roku. Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,9% w wielkopolskim do 9,2% w warmińsko-mazurskim.
Stopa bezrobocia rejestrowanego stan w końcu maja 2019 r.
Spadek stopy bezrobocia w skali miesiąca notowano we wszystkich województwach; największy w warmińsko-mazurskim (o 0,5 p.proc.), natomiast najmniejszy w dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim (po 0,1 p.proc.). Również w skali roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 1,3 p.proc.) oraz kujawsko-pomorskim (o 1,0 p.proc.), a w najmniejszym – w pomorskim (o 0,4 p.proc.). Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w końcu maja br. kobiety stanowiły 55,9%, tj. o 0,4 p.proc. więcej niż przed rokiem. Zmniejszył się odsetek osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 1,2 p.proc. do 84,1%), osób dotychczas niepracujących (o 0,8 p.proc. do 12,8%) oraz zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (o 0,2 p.proc. do 4,0%).
Spośród osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy zmniejszył się w skali roku udział następujących kategorii w liczbie zarejestrowanych ogółem:
• osób długotrwale bezrobotnych2 (o 2,5 p.proc. do 51,9%),
• osób bezrobotnych w wieku poniżej 30 roku życia (o 0,7 p.proc. do 25,2%, w tym udział osób poniżej 25 roku życia obniżył się o 0,5 p.proc. i wyniósł 11,5%), • osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (o 0,2 p.proc. do 2,0%), • osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia (o 0,1 p.proc. do 27,2%).
Zwiększył się natomiast odsetek osób bezrobotnych:
• posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (o 0,6 p.proc. do 21,2%),
• niepełnosprawnych (o 0,2 p.proc. do 6,5%),
• posiadających dziecko niepełnosprawne w wieku do 18 roku życia (o 0,1 p.proc. do 0,3%).
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w maju br. wyniosła 110,4 tys., tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 2,3%), jak i roku (o 8,1%). Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w nowo zarejestrowanych ogółem zmniejszył się w porównaniu z obserwowanym przed rokiem o 0,9 p.proc. do 80,3%. Obniżył się również odsetek osób długotrwale bezrobotnych, dotychczas niepracujących oraz absolwentów. Wzrósł natomiast odsetek osób bezrobotnych zamieszkałych na wsi, zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz – nieznacznie – osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych.