We własnej firmie transportowej lub przewozowej musisz zadbać praktycznie o wszystko. Bardzo ważne jest dbanie o rozwój działalności, zarządzanie zespołem i flotą pojazdów, a także prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców zawodowych. Chodzi nie tylko o zgodność z obowiązującymi przepisami, ale też zadowolenie pracowników z prawidłowo wykonanych rozliczeń. Przejdź dalej i dowiedz się, jak powinno przebiegać rozliczanie czasu pracy zawodowego kierowcy!

O czym musisz pamiętać, jeśli zdecydujesz się samodzielnie rozliczać czas pracy kierowców?
Zanim zaczniesz samodzielnie realizować rozliczanie pracy kierowców, musisz wiedzieć, od czego właściwie powinieneś zacząć. Takie działania są dość trudne, szczególnie ze względu na skomplikowane kwestie prawne, których należy przestrzegać.
4 istotne czynniki, które musisz znać, aby skrupulatnie prowadzić rozliczenia czasu pracy kierowców zawodowych to:
- Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin z możliwością wydłużenia do 10 godzin dwa razy w tygodniu.
- Tygodniowy czas jazdy nie powinien przekroczyć 56 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.
- Po 6 godzinach pracy pracownikowi przysługuje przerwa: 30 minut, gdy pracuje od 6 do 9 godzin, lub 45 minut, gdy pracuje ponad 9 godzin.
- Praca w porze nocnej (między 00:00 a 07:00) nie może przekroczyć 10 godzin na dobę.
To najważniejsze warunki, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz prowadzić rozliczenia czasu pracy zatrudnionych kierowców zgodnie z obowiązującymi normami. A zatem ewidencja czasu pracy powinna zawierać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczbę przepracowanych godzin (w tym w porze nocnej), nadgodziny oraz dni wolne.
Jak przeprowadzić rozliczenia czasu pracy kierowców zgodnie z przepisami? Krok po kroku
Jako pracodawca masz obowiązek ewidencjonować czas pracy kierowcy ciężarówki lub innego pojazdu wykorzystywanego do codziennej pracy. Na początek pamiętaj, że czas pracy kierowcy powinieneś liczyć od momentu rozpoczęcia czynności wpisanych na listę obowiązków zatrudnionej osoby.
Dodatkowo do rozliczeń czasu pracy musisz włączyć czas przeznaczony nie tylko na prowadzenie pojazdu, ale także załadunek, rozładunek, nadzór nad czynnościami serwisowymi. W czas pracy do rozliczenia wlicza się też regulaminowa przerwa, czynności spedycyjne oraz pozostawanie kierowcy w gotowości do wykonywania pracy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej ewidencja czasu pracy ma na celu ustalić wynagrodzenie, które trzeba wypłacić pracownikowi za wykonaną pracę.
Warto też dodać, że pracodawca musi prowadzić ewidencję oddzielnie dla każdego pracownika, opierając się na: danych z tachografu samochodowego, karty kierowcy, zapisów sporządzonych na wykresówkach.
Czy pomoc w rozliczeniach czasu pracy kierowców jest potrzebna w firmie transportowej?
Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli poważnie myślisz o rozwinięciu swojej działalności. Wtedy rozliczaniem czasu pracy i naliczaniem wynagrodzeń zajmą się eksperci z doświadczeniem, a Ty w 100% poświęcisz swój czas w rozwój przedsiębiorstwa logistycznego, przewozowego lub transportowego.