Energetyka jądrowa wykorzystuje energię pochodzącą z rozszczepiania jąder pierwiastków ciężkich (głównie uranu 235). Pierwsze elektrownie atomowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych, a dynamiczny rozwój tej dziedziny rozpoczął się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.
Udział paliw w produkcji energii elektrycznej na świecie
Światowa energetyka opiera się na wykorzystaniu paliw mineralnych – różnych rodzajów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2020 r. największe znaczenie ma nadal węgiel (kamienny, brunatny i torf) oraz gaz ziemny.
Produkcja energii jądrowej na świecie
Pod względem wyprodukowanej energii jądrowej w terawatogodzinach (TWh) w 2020 roku pierwsze miejsce zajmuje USA. Wyprodukowały one więcej energii jądrowej niż łącznie drugie i trzecie w kolejności państwa, czyli Chiny i Francja. Najmniej energii wyprodukowała Białoruś.
Udział energii jądrowej w miksie energetycznym
Pod względem udziału energii jądrowej w całkowitej wyprodukowanej energii elektrycznej w kraju bezkonkurencyjne są kraje europejskie. W 2020 r. aż za 66 proc. miksu energetycznego odpowiadają elektrownie jądrowe we Francji, 56 proc. na Słowacji i 54 proc. na Ukrainie. Wysoki udział, odnotowały Węgry (49 proc.). Mimo wysokiej produkcji energii elektrycznej przy użyciu reaktorów jądrowych w USA produkuje się 20 proc. energii, a w Chinach tylko 5 proc.
Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Pełen raport: https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/RDS-1-41_web.pdf
Więcej informacji znajdziesz również na stronie www.demagog.org.pl