Udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto w 2019 r. osiągnął poziom 12,2 proc. Jest to wynik niższy o 2,8 pkt. proc. od założonego przez UE celu 15 proc. na 2020 r.
W 2019 r. udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł 12,2 proc. W przypadku energii elektrycznej udział OZE wyniósł 14,3 proc. Szczególnie dynamicznie rozwija się energetyka słoneczna, w 2020 r. wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice wyniósł 158 proc.
Według Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 w 2030 r. Polska ma osiągnąć 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto. Cel ten ma być realizowany przez wzrost wykorzystania zaawansowanych biopaliw, rozwój morskiej energetyki wiatrowej i zwiększenie dynamiki rozwoju mikroinstalacji OZE.
Kluczowe liczby charakteryzujace rozwój energetyki odnawialnej
Najwięcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce w 2019 r. pozyskano w farmach wiatrowych (ok. 10 proc.). Udział energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach na biopaliwa wyniósł 5,8 proc., a w instalacjach fotowoltaicznych 1,5 proc. Istotny udział w strukturze produkcji energii z OZE miały biopaliwa ciekłe (10 proc.).
Udział energii ze źródeł odnawialnych zużyciu energii brutto w Polsce w podziale na sektory w 2019 r. oraz w planach na 2030 r. (w proc.)
Moc zainstalowana w koncesjonowanych odnawialnych źródłach energii stanowi ok. 40 proc. średniego dziennego zapotrzebowania na moc Polsce. Jednak porównując wytworzoną ilość energii z OZE z dziennym zapotrzebowaniem na energię, to udział ten wynosi już tylko nieco ponad 10 proc. Źródła konwencjonalne charakteryzuje większy współczynnik wykorzystania mocy w ciągu roku niż niestabilne źródła odnawialne. Moc zainstalowana w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym będzie wzrastać nie tylko z powodu wzrostu zapotrzebowania, ale także przez przyłączanie większych mocy OZE.
Moce OZE zainstalowane w poszczególnych województwach (w MW)
Największe ilości mocy OZE są zainstalowane w województwach północnej części Polski: zachodniopomorskim, kujawskopomorskim i wielkopolskim. 40 proc. mocy koncesjonowanych źródeł OZE jest w tych trzech województwach. Przeważającym rodzajem elektrowni są w nich elektrownie wiatrowe. Planowana budowa morskich elektrowni wiatrowych dodatkowo powiększy dysproporcję wytwarzanej mocy OZE między północną a południową częścią kraju.