Co to jest Esperal?
Esperal jest popularnym określeniem dla wszywki alkoholowej oraz jej synonimem. Jego substancją czynną jest disulfiram, a obecnie produkowany jest przez firmę farmaceutyczną Polfa Warszawa S.A. od 2018 roku pod nazwą Disulfiram WZF.
Disulfiram z inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej i nie ma bezpośredniego wpływu na organizm, zatem jest bezpieczne i sam w sobie nie wywołuje skutków ubocznych. Jednak z zetknięciu z alkoholem doprowadza do reakcji disulfiramowej polegającej na hamowaniu metabolizmu alkoholu, co skutkuje wzrostem stężenia aldehydu octowego połączonych z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dolegliwości wynikające z połączenia alkoholu i disulfiramu:
- Zawroty i nudności
- Mocne duszności
- Bóle głowy
- Lęk
- Tachykardia, czyli kołatanie serca
- Zaczerwienienie twarzy
Chory zwyczajnie doznaje uczucia zwielokrotnionego natężenia dolegliwości objawów zatrucia alkoholowego, które występują już po kilku minutach i mogą trwać od 30 minut do nawet kilku godzin.
Skutki uboczne wynikające leczenia Esperalem występują niezwykle rzadko, jednak jak w przypadku każdego leku istnieją. Mogą wynikać z uczulenia na którykolwiek składnik leku czy też nadwrażliwością na sam disulfiram.
Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal – jak to wygląda?
Zabieg umieszczenia wszywki alkoholowej Esperal Katowice jest prosty, jednak przed jego rozpoczęciem wymagana jest wizyta z lekarzem specjalistą. Przeprowadzony zostanie wywiad mający na celu określenie dawki leku i przede wszystkim wykluczenie przeciwwskazań do stosowania leku. Dawka substancji farmakologicznej to zazwyczaj od 8 do 10 tabletek w implancie, jednak jest to kwestia indywidualna rozpatrywana na podstawie wagi, wieku i zaawansowania choroby alkoholowej.
Zabieg jest mikrochirurgiczne, a lekarz chirurg wykonuje nacięcia skóry zazwyczaj w górnej części pośladka lub rzadziej w okolicy łopatek. Tam umieszczona zostaje wszywka i jest to nieprzypadkowe miejsce, gdyż ma być to obszar mało widoczny, by nie zaburzać komfortu pacjenta. Zabieg wykonywany jest od kilkunastu minut to około pół godziny ze znieczuleniem miejscowym, zatem jest szybki i bezbolesny. Nie wymaga, więc wiele wyrzeczeń od pacjenta, jednak wymogiem jest to, aby odbył on 24 godziny abstynencji przed samym zabiegiem. Disulfiram uwalnia się do organizmu od razu i już podczas implantacji może wywoływać objawy zatrucia alkoholowego jeśli pacjent będzie nietrzeźwy.
Wszywka alkoholowa Esperal działa od 8 do 12 miesięcy i w tym okresie, by uniknąć reakcji disulfiramowej pacjent musi wstrzymać się od spożywania alkoholu. Należ pamiętać, że chodzi o każdą formę i nawet znikomą ilość alkoholu. Zatem poza spożywaniem trunku w trakcie leczenia wszywką alkoholową należy unikać:
- Leków, które w składzie zawierają alkohol
- Płynów stomatologicznych na bazie alkoholu
- Sosów i innych produktów zawierających ocet
- Wód toaletowych czy perfum na bazie alkoholu (w niektórych przypadkach kontakt z nimi może skutkować reakcją alergiczną skóry)
- Czekoladek czy wypieków zawierających alkohol
Ze względu na to Esperal pełni rolę bodźca warunkowego o charakterze awersyjnym, który ułatwia pozostanie w stanie trzeźwości. Gwarantuje to na postęp w psychoterapii, którą należy podjąć podczas leczenia uzależnień. W takim wypadku relacja między wszywką alkoholową a konsultacją psychologiczną polega na wzajemnym wsparciu i zwiększa szanse chorego na odzyskanie trzeźwości na stałe i wyjście z nałogu.
Po implantacji wszywki alkoholowej Esperal rana goi się szybko, ponieważ około 14 dni, jednak w tym czasie należy pamiętać o odpowiedniej higienie i dezynfekcji. Nie zaleca się również wykonywania ciężkich ćwiczeń fizycznych, kucania oraz schylania się, by nie naruszyć szwów.
Formy disulfiramu – tabletki doustne i wszywka alkoholowa Esperal
Disulfiram można znaleźć na rynku również w formie tabletki doustnej, która przyjmowana jest rano lub wieczorem w dawce określonej przez lekarza specjalistę. Uzależniona jest ona od wagi pacjenta, poziomu alkoholizmu oraz wieku podobnie jak w przypadku wszywki alkoholowej.
Tak samo jak podczas zabiegu implantacji Esperalu należy odbyć 24 godziny abstynencji, by móc zażyć lek. Formy te mimo wszystko znacznie się różnią w swoich mechanizmach. Pierwszą znaczącą różnicą jest czas działania, ponieważ tabletka doustna ma krótszy czas działania niż wszywka alkoholowa, a co więcej trzeba je brać systematycznie. Zatem o wiele łatwiej jest zrezygnować z terapii awersyjnej w przypadku tabletek, bo wystarczy je po prostu odstawić. Pacjentom z umieszczoną wszywką alkoholową byłby trudniej powrócić do nałogu i zrezygnować z terapii, gdyż wymaga to przebycia kolejnego zabiegu i zainwestowania kolejnych pieniędzy. Z drugiej strony zażywanie tabletek zamiast implantacji Esperalu zwalnia z konieczności odbycia inwazyjnego zabiegu.
Tabletki okażą się więc lepszą opcją dla osób, które odznaczają się silną wolą i motywacją, zaś wszywka alkoholowa bardziej podpasuje tym, którzy wolą zabezpieczyć się na wypadek silnego głodu alkoholowego i mocnej potrzeby spożycia trunku. Wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta i dobrej konsultacji psychologicznej, by móc dobrać najlepszą formę wspomagającą w wychodzeniu z nałogu alkoholowego.
Esperal i skutki uboczne
Skutki uboczne, które wynikają z samego przyjmowania disulfiramu są niezwykle rzadkie, jednak jak w przypadku każdego środka farmakologicznego mogą się pojawić.
Możliwe niepożądane objawy:
- uczucie metalicznego smaku w ustach
- stany depresyjne
- lęk
- reakcje skórne
- senność
- wymioty
Jeśli występują, to zazwyczaj zauważalne są w pierwszych dniach od chirurgicznego umieszczenia implanty, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku nasilania objawów konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej.
Skala alkoholizmu – dlaczego warto zdecydować się na wszywkę alkoholową Esperal?
Esperal bywa określany jako kontrowersyjny, a przez niektórych nawet nieetyczny, mimo swojej wysokiej skuteczności. Dlaczego jednak warto poddać się inwazyjnemu zabiegowi w przypadku choroby alkoholowej?
Z danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Polacy, którzy spożywają alkohol 5 dni w tygodniu lub częściej to część populacji wynosząca 820 tysięcy osób. Do grupy tej należą: żyjący w związku, pracujący lub poszukujący pracy, mężczyźni w wieku 30-59 lat, słabiej wykształceni.
Ponadto według danych Eurostat populacja nadużywających alkoholu na terenie Unii Europejskiej to aż 27,8 milionów osób, zaś pijących 4 dni w tygodniu lub częściej jest około 4,7 miliona. Przedstawiciel tej grupy to: osoba w wieku 20-59 lat (obie płcie), żyjący w związku i pracujący, mający co najmniej wykształcenie średnie.
Można z całą pewnością stwierdzić, iż skala problemu jest ogromna, a powyższe liczby z każdym rokiem rosną. Alkoholizm przyczynia się do wielu przypadków bezdomności, rozpadów rodzin, zgonów i bezrobocia. Choroba alkoholowa obejmuje nie tylko jednostkę, ale też jej otoczenie, więc w stanie faktycznym problem ten dotyczy zdecydowanie większej ilości ludzi niż jest to podane w danych statystycznych. Ze względu na to warto podjąć się walki z nałogiem i wspomóc się terapią awersyjną przy użyciu wszywki alkoholowej.