Zdecydowana większość usług oferowanych w obiektach służących poprawie kondycji fizycznej w Polsce to zajęcia fitness (ok. 85%) oraz trening w siłowni (ok. 81%). Ponadto w obiektach można było (przed lockdownem) skorzystać również z innych usług takich jak sauna, sztuki walki, taniec, joga czy aqua aerobik. Obecnie wszystkie te obiekty (poza małymi wyjątkami) są zamknięte.
Moda na bycie „fit”
W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zaangażowanie mieszkańców Polski w uprawianie sportu i rekreacji ruchowej oraz niesłabnącą modę na bycie „fit”. Potwierdzeniem tego trendu są wyniki badań uczestnictwa w sporcie i rekreacji ruchowej, które wskazują, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat systematycznie wzrasta udział społeczeństwa w tego typu zajęciach. Szacuje się, że w 2020 r. w okresach, w których nie obowiązywały ograniczenia związane z pandemią COVID-19, w aktywności fizycznej uczestniczyło około 47% ludności (w 2008 r. – 37,5%, natomiast w 2016 r. – 46,4%).
Obiekty służące poprawie kondycji fizycznej według województw w 2020 r.
Szacuje się, że w Polsce w 2020 r. było około 3,9 tys. obiektów służących poprawie kondycji fizycznej. Najwięcej tego typu obiektów znajdowało się w województwach mazowieckim (ok. 19%) oraz śląskim (ok. 12%), natomiast najmniej w województwach: lubuskim, opolskim i świętokrzyskim (po ok. 2%).
Najpopularniejsze usługi oferowane w obiektach służących poprawie kondycji fizycznej (w %)
Miejsca, w których najczęściej uprawiano sport i rekreację ruchową to tereny poza infrastrukturą sportową (np. park, las), obiekty sportowe, a także kluby fitness i siłownie. Według szacunków w 2020 r., kluby fitness i siłownie stanowiły około 6,5% miejsc, w których uprawiano sport i rekreację ruchową (w 2016 r. – 5,9%). Biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną przez społeczeństwo, należy przypuszczać, że po ustabilizowaniu sytuacji epidemicznej w kraju, udział osób korzystających z klubów fitness i siłowni będzie systematycznie wzrastał.
Pandemia uderza w obiekty fitness
W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca do początku czerwca 2020 r. wprowadzony został całkowity zakaz prowadzenia działalności m.in. obiektów sportowych, siłowni i klubów fitness. Do połowy października 2020 r. obiekty mogły być udostępnione dla ćwiczących, jednak z pewnymi obostrzeniami (np. zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy korzystającymi, wyłączenie ze strefy ćwiczeń niektórych urządzeń). Następnie obiekty ponownie zostały zamknięte z wyłączeniem tych, które prowadziły działalność dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych oraz studentów i uczniów w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Pod koniec grudnia 2020 r. przepisy zostały zaostrzone, obiekty mogą być udostępnione tylko dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Szacuje się, że w czasie obowiązywania obostrzeń tylko 2% obiektów oferowało klientom treningi online.