Europa to zarówno duże obszary leśne i górskie w krajach skandynawskich oraz gęsto zaludnione aglomeracje i ich okolice. Tym samym istnieją duże różnice w tym, jak blisko siebie mieszkają ludzie w poszczególnych regionach w Unii Europejskiej. Środki dystansowania społecznego nałożone w całej Europie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa są szczególnie ważne w regionach o dużej gęstości zaludnienia, gdzie trudno jest wyjść na zewnątrz, zrobić zakupy lub skorzystać z transportu publicznego bez zbliżania się do innych mieszkańców.
Na mapie widać, że do najgęściej zaludnionych regionów w Europie należą regiony na poziomie 3 klasyfikacji NUTS obejmujące miasta stołeczne oraz regiony w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Region Paris (Francja) miał zdecydowanie najwyższą gęstość zaludnienia (21 044 mieszkańców na km² w 2018 r.); na kilometr kwadratowy przypadało w nim średnio ponad dwa razy więcej osób niż w kolejnych regionach.
Gęstość zaludnienia, według regionów NUTS 3, 2018 r. (liczba mieszkańców na km kw.)
Na ogół w państwach członkowskich UE najwyższą gęstość zaludnienia zgłaszały regiony stołeczne. Wyjątkiem były cztery państwa, a mianowicie: Niemcy (gdzie najgęściej zaludniony był region München, Kreisfreie Stadt), Hiszpania (Ciudad Autónoma de Melilla), Włochy (Napoli) i Portugalia (Grande Porto).
Najgęściej zaludnione regiony, 2018 r. (liczba mieszkańców na km kw.)
Najsłabiej zaludnione regiony NUTS 3 przeważnie są położone na peryferiach UE, na terenach najbardziej oddalonych.
W 11 europejskich regionach gęstość zaludnienia była niższa niż 10,0 mieszkańców na km² według danych z roku 2018. Trzy z tych regionów znajdują się w Finlandii (Lappi, Kainuu i Pohjois-Karjala), trzy w Szwecji (Norrbottens län, Jämtlands län i Västerbottens län). Najniższą regionalną gęstość zaludnienia w UE-27, wynoszącą 2,0 mieszkańców na km² w 2018 r., odnotowano w Lappi (najbardziej na północ wysuniętym regionie Finlandii).
Najmniej zaludnione regiony, 2018 r. (liczba mieszkańców na km kw.)
Wśród regionów państw EFTA, których dane uwzględniono na mapie, najgęściej zaludnionym był region Basel-Stadt (Szwajcaria), gdzie gęstość zaludnienia nieznacznie przekroczyła 5 000 mieszkańców na km² w 2018 r. Ponadto w jeszcze dwóch regionach EFTA – Oslo (Norwegia) i Genève (Szwajcaria) – gęstość zaludnienia przekroczyła tysiąc mieszkańców na km². Siedem norweskich regionów na poziomie NUTS 3 odnotowało gęstość zaludnienia niższą niż 10,0 mieszkańców na km² w 2018 r.
Najsłabiej zaludnionym regionem w państwach EFTA był jednak region Landsbyggð (obszar wiejski położony poza obszarem metropolitalnym Reykjavíku w Islandii), gdzie w 2018 r. na jeden kilometr kwadratowy przypadał średnio tylko jeden mieszkaniec. Jest to najniższa gęstość zaludnienia przedstawiona na mapie.