W ostatnich latach w wielu gminach nastąpił znaczny spadek liczby ludności spowodowany szeregiem czynników, w tym migracjami i starzeniem się społeczeństwa.
Niekorzystne prognozy ludności dotyczą prawie całego kraju. Do 2030 r. spośród wszystkich gmin w Polsce spadek może wystąpić w 67% z nich, w tym w 40% gminach ubytek ludności wyniesie powyżej 5%, a w 13% powyżej 10%. Należy jednak zauważyć, że większość gmin, dla których przewidywany jest spadek ludności powyżej 10% położonych jest we wschodniej części kraju, tj. na terenie województwa podlaskiego (44% gmin województwa), w południowej części województwa lubelskiego, obszarach przy granicy z Rosją, wschodniej części Pomorza Zachodniego oraz na terenach górskich w południowo – wschodniej części kraju.
Gminy o ubytku ludności powyżej 10% do 2030 r.
Pozytywnym wyjątkiem będzie Podkarpacie, które pomimo położenia na obszarze ściany wschodniej, cechuje niewielki odsetek gmin o znacznym spadku ludności (powyżej 5%, będzie dotyczył 21% gmin, podczas gdy w kraju 41%). Spadek ludności odnotuje także większość głównych ośrodków miejskich w kraju. Spośród 39 miast powyżej 100 tysięcy jedynie w 6 wystąpi wzrost liczby ludności (Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Zielona Góra); z tego tylko w Rzeszowie i Warszawie będzie to wzrost powyżej 5%.
Największym przyrostem ludności będą charakteryzować się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy i ich rozprzestrzenianie się na sąsiadujące z nimi tereny.
Gminy o przyroście ludności do 2030 r. większym niż 10%
Relatywnie korzystną sytuacją demograficzną charakteryzować się będą województwa: małopolskie, pomorskie, wielkopolskie oraz centralna część województwa mazowieckiego (aglomeracja warszawska wraz z przyległymi gminami).