Nowe dane opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego – EURACOAL pokazują, jak gwałtownie spadła unijna produkcja węgla kamiennego. Obecnie surowiec ten wydobywają już tylko dwa kraje UE.
Jak wskazuje EURACOAL, w całej Unii Europejskiej pozostały tylko dwa państwa wydobywające węgiel kamienny. To Polska i Czechy. Jeszcze do niedawna w gronie tym były także Niemcy, Francja, Hiszpania.
Produkcja i import węgla w Europie w 2020 r.
Polska odpowiada za aż 96% wydobywanego w Unii Europejskiej węgla kamiennego, za pozostałą część – Czechy. Oznacza to, że w naszym kraju wydobywa się rocznie 54,24 mln ton tego surowca, a w Czechach – 2,26 mln t.
Gwałtowny spadek wydobycia węgla kamiennego
Jak zaznacza EURACOAL, unijne wydobycie węgla kamiennego spadło gwałtownie – jeszcze w 1990 roku wynosiło 277,4 mln ton. Obecnie jest prawie sześciokrotnie mniejsze (56,5 mln t).
Węgiel brunatny nadal w modzie
Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii węgla brunatnego. Odkrywkowo wydobywa się go w Niemczech, Polsce, Czechach, Bułgarii, Rumunii i Grecji. Za ok. 50% jego zużycia odpowiadają Niemcy, które są największym konsumentem tego surowca na świecie.
Wydobycie węgla brunatnego w UE spadło z poziomu 350 mln ton w 2015 roku do ok. 244 mln ton w 2020 roku.
Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego – EURACOAL – jest organizacją patronacką europejskiego przemysłu węglowego.
EURACOAL powstał w 2002 r. z Europejskiego Stowarzyszenia Paliw Stałych – CECSO – po wygaśnięciu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
EURACOAL ma 22 członków, w tym krajowe stowarzyszenia węglowe, stowarzyszenia importerów, instytuty badawcze i poszczególne przedsiębiorstwa. Przedstawiciele EURACOAL pochodzą z 12 krajów: Bośni i Hercegowiny, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.
Misją EURACOAL jest podkreślenie znaczenia węgla i energetyki węglowej w UE dla bezpieczeństwa dostaw energii, stabilności cen energii, gospodarczej wartości dodanej i ochrony środowiska. EURACOAL stara się być aktywnym komunikatorem, w celu stworzenia odpowiednich ram, w których europejski przemysł węglowy i konsumenci węgla mogą działać.