Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu to jeden z priorytetów, o których warto pomyśleć już na etapie projektu i planowania budowy. Spośród wielu nowoczesnych rozwiązań, tym, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest gruntowy wymiennik ciepła. Jaka jest zasada GWC, dla kogo to rozwiązanie będzie najlepsze i ile możemy zaoszczędzić?

Czym są gruntowe wymienniki ciepła?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie są gruntowe wymienniki ciepła. To doskonale znana już od przełomu XIX i XX wieku metoda chłodzenia i podgrzewania powietrza za pośrednictwem ciepła pochodzącego z gruntu. Zasada działania GWC opiera się na systemie kanałów wentylacyjnych ułożonym pod płytą fundamentową lub w fundamencie i połączonym z centralą wentylacyjną. System ten zapewnia wymianę termodynamiczną powietrza z gruntem. Efekt? Podczas sezonu zimowego powietrze jest podgrzewane a zimą schładzane, a następnie transportowane do naszego domu za pomocą wentylatora.
Jak zatem widać, gruntowy wymiennik ciepła to alternatywa pompy ciepłej, która wymaga znacznie niższych nakładów inwestycyjnych, przy jednoczesnym wzroście wydajności. Największe korzyści zauważymy właśnie w sezonie letnim i zimowym, kiedy zależy nam na ogrzaniu lub ochłodzeniu wnętrza naszego domu.

Zastosowanie GWC
GWC rurowy GEOSTRONG to opatentowany system, który zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach. To rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku domów jednorodzinnych, które dzisiaj w zdecydowanej większości są projektowane i budowane z myślą o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii cieplnej.
Odpowiednio zamontowany wymiennik ciepła do domu jednorodzinnego zapewni niezawodne działanie w każdych warunkach, w tym również tych skrajnych. Przykład? Przy temperaturze – 18 stopni Celsjusza temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń z wykorzystaniem GWC utrzyma się na stabilnym poziomie od 15 do 18 stopni Celsjusza na plusie. Analogiczna sytuacja występuje podczas upałów.

Wydajność systemu gruntowego wymiennika ciepła zależy oczywiście od szeregu czynników, takich jak rodzaj materiału wykorzystanego w systemie, wilgotność gruntu czy wielkość strumienia powietrza, jednak możemy być pewni, że to rozwiązanie, które na długie lata wyeliminuje problem związany z pozyskiwaniem ciepła z odnawialnych źródeł energii.
Dlaczego gruntowe wymienniki ciepła to patent na znaczące oszczędności?
Zastosowanie gruntowych wymienników ciepła to przede wszystkim oszczędności finansowe, które w długim okresie eksploatacji nowego budynku rosną nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko to wynika z zasady działania GWC, który redukuje koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem.

Szacunki pokazują, że system GWC połączony z rekuperatorem w trakcie sezonu zimowego może ograniczyć koszty ogrzewania o nawet 50%! To jednak nie wszystko. W wielu domach prawdziwym problemem jest suche powietrze. Wilgotność na poziomie 35% powoduje nie tylko dyskomfort, ale jest także ryzykowna dla alergików. Wymiennik gruntowy automatycznie nawilża powietrze, zapewniając komfort przebywania w domu. Wszystko to dzięki zastosowaniu dodatkowych linii zraszających – kroplujących, które zamontowane są w podłożu wymiennika gruntowego.