GUS ogłosił niedawno, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2019 r. było wyższe o 6,6% r/r i wyniosło 5084,56 zł. brutto. Jak wynika z realnych badań płacowych większość Polaków zarabia jednak mniej, najczęściej w przedziale od 3-4 tysięcy brutto.
Główny, ale nie jedyny powód rozbieżności to fakt, że comiesięczny wskaźnik średniej płacy GUS wylicza na podstawie niepełnych danych. Do wyznaczenia przeciętnej pensji brane są pod uwagę tylko wynagrodzenia w firmach, które zatrudniają powyżej 9 osób.
Średnie zarobki kontra mediana
Dodatkowo inną kwestią jest sama średnia zarobków, która nie oddaje rzeczywistej sytuacji płacowej Polaków. Lepszym odzwierciedleniem sytuacji zarobkowej w Polsce jest mediana. Cechą charakteryzującą medianę jest bowiem fakt, że przy jej obliczaniu, na wysokość nie mają wpływu wartości ekstremalne (minimum lub maksimum).
Podatki i ZUS
GUS i inne ośrodki publikują zazwyczaj dane na temat wynagrodzeń brutto, a nie netto „na rękę”. Więc po odliczeniu składek ZUS i potrąceniu podatku kwota wpływająca na konto o około 30% niższa niż to co zarabiamy w ujęciu brutto.
Rozkład wynagrodzeń w Polsce w 2018 r.
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku mediana wynagrodzeń w Polsce, uwzględniająca także mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, wyniosła 4 500 złotych brutto.
W 2018 roku wynagrodzenie największej liczby badanych pracowników (prawie 22%) mieściło się w przedziale od 3 001 PLN do 4 000 brutto.
Rozkład zatrudnionych wg wynagrodzenia brutto w 2018 r.
Premie i nagrody
W grudniu wiele osób otrzymuje premie, „trzynastki” i innego rodzaju nagrody oraz dodatki. Przeważnie więc grudniowa średnia pensja jest o 8-9% wyższa niż ta raportowana w listopadzie. W grudniu 2018 r. konta pracowników trafiło w grudniu o prawie 2 mld złotych więcej niż w listopadzie.
Informacje o badaniu Sedlak & Sedlak : W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń uczestniczyło 101 860 osób. 60% uczestników badania to osoby powyżej 30 roku życia, 70% ma wykształcenie wyższe. 47% respondentów pracuje w przedsiębiorstwach w których zatrudnionych jest powyżej 250 osób, z kolei 66% pracuje w firmach z przewagą kapitału polskiego (powyżej 50%).
Po więcej danych zapraszamy stronę wynagrodzenia.pl.