Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 12,3% (wskaźnik cen 112,3), a w stosunku do poprzedniego.
Podajemy za GUS Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r.
Źródłem przyspieszenia wzrostu cen była głównie żywność, paliwa i nośniki energii nieobjęte taryfami.
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)
Przyczyny tak wysokiej inflacji
Kolejny tak duży skok inflacji w kwietniu to w dużej mierze dalsze konsekwencje wybuchu wojny w Ukrainie. Ceny żywności będą z tego powodu pod presją przez najbliższe miesiące, a w kwietniu wzrosły w jeszcze szybszym tempie niż w marcu (o gigantyczne 4,2% m/m). W porównaniu do poprzedniego roku ceny żywności są już wyższe o ok. 13% r/r. Silnie wzrosły w kwietniu także ceny nośników energii (+2,4% m/m). W dzisiejszych wstępnych danych nie znamy szczegółowego rozbicia tej kategorii, ale można śmiało zakładać, że winowajcą są ceny opału, a konkretnie węgla.
Rośnie też inflacja bazowa
Niedobór węgla, pogłębiony przez wprowadzone embargo na importowany węgiel z Rosji, będzie czynnikiem stale podbijającym inflację w najbliższym czasie. Z kolei pewna obniżka cen rynkowych ropy spowodowała spadki cen paliw na stacjach benzynowych (o 0,8% m/m). Jednakże, dalej rośnie inflacja bazowa – według naszych szacunków do 7,5-7,6% r/r w kwietniu z 6,9% w poprzednim miesiącu. Przy rozgrzanym rynku pracy oraz zwiększonym popycie związanym z napływem uchodźców nie widać na razie większych sygnałów jej spowolnienia. Firmy dalej rekompensują sobie bezprecedensowo wysokie ceny energii i koszty pracy. Z kolei jest jeszcze za wcześnie żeby obserwować efekty rozpoczętego na jesieni ubiegłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych.