GUS potwierdził szacunek październikowej inflacji na poziomie 6,8% r/r. W porównaniu do września wyraźnie silniej rosły ceny towarów (6,8% r/r vs. 5,6% r/r). Ceny usług wzrosły o 6,8% r/r, po wzroście o 6,6% r/r miesiąc wcześniej. W największym stopniu inflacja jest napędzana przez wzrost cen mieszkania (8,1% r/r), transportu (22,1% r/r) oraz żywności (4,7% r/r).
Wzrost inflacji CPI w październiku względem września to konsekwencja wyższego wzrostu rocznego tempa wzrostu cen:
- nośników energii (0,3 pkt. proc),
- paliw (0,3 pkt. proc.),
- żywności (0,2 pkt. proc.).
Inflacja CPI i źródła jej wzrostu, % r/r, pkt. proc.
Tak, jak sugerował odczyt flash, wzrost cen nośników energii wynikał nie tylko z wchodzącej w życie w ubiegłym tygodniu nowej taryfy gazowej, ale także ze znaczącego wzrostu cen opału (12,8% m/m!). W przypadku cen żywności zwraca uwagę znaczący wzrost cen mąki i pieczywa (odpowiednio 2,5% i 2,4% m/m), olejów i tłuszczów (4,3% m/m) oraz cukru (7,9% m/m).
Ubiegły miesiąc przyniósł także dalszy wzrost inflacji bazowej. W oparciu o dzisiejsze dane o strukturze wzrostu cen w październiku szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła do 4,5% r/r z 4,3% r/r we wrześniu, osiągając najwyższy poziom od blisko dekady. Znacząco podrożało wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym w szczególności meble i artykuły dekoracyjne (4,2% m/m). Warto przy tym podkreślić, że wzrost cen ma szeroko zakrojony charakter. Wśród kategorii publikowanych przez GUS spadki cen w ujęciu miesięcznym były incydentalne. Dotyczyły m.in. łączności (głównie tańszy sprzęt telekomunikacyjny), turystyki zorganizowanej oraz opłat RTV.