Według wstępnego szacunku GUS inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 5,8% r/r, kolejny raz w tym roku przebijając oczekiwania rynkowe (5,5% r/r).
Jest to najwyższe tempo wzrostu cen od dwóch dekad. Rozpędza się roczne tempo wzrostu cen żywności. We wrześniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyły się o 4,4% r/r, po wzroście o 3,9% r/r w sierpniu. Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się roczne tempo wzrostu cen paliw (28,6% r/r vs. 29,0% r/r miesiąc wcześniej).
Największym zaskoczeniem jest jednak skok cen nośników energii o 0,8% m/m. Biorąc pod uwagę, że nowa taryfa gazowa wchodzi w życie dopiero od października, a URE nie informował o przyjęciu nowych taryf dla dystrybutorów energii elektrycznej, wzrost cen w tej kategorii może być związany z wyższymi kosztami centralnego ogrzewania i opału. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była we wrześniu zbliżona do 4,0% r/r.
Inflacja CPI, %r/r
Nadchodzące miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji CPI. Z początkiem 2022 r. czekają nas dalsze podwyżki cen energii elektrycznej, gazu, centralnego ogrzewania, kanalizacji i wody. Należy się także spodziewać wyższego tempa wzrostu cen żywności. Ostatnie wzrosty kosztów energii będą wpływały na wzrost cen szeregu kategorii towarów i usług. O ile dotychczas spodziewaliśmy się, że inflacja CPI przekroczy 6% w 1Q22, to obecny punkt wyjścia powoduje, że inflację powyżej 6% możemy zobaczyć jeszcze w tym roku.
Co na to RPP?
Obecny poziom inflacji oraz brak perspektyw na jej powrót do celu w najbliższych kwartałach powinny niepokoić RPP. O tym, że nie wszyscy członkowie Rady są przekonani o wyłącznie zewnętrznym charakterze źródeł inflacji i potrzebie utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie przypomniał dobitnie protokół (minutes) z wrześniowego posiedzenia RPP. Z opisu dyskusji wynika, że złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 190pb (referencyjna w górę do 2,00%). Oczekujemy, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu (6 października) RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, spodziewamy się natomiast burzliwej dyskusji w listopadzie. Zwłaszcza jeżeli najnowsza projekcja makroekonomiczna wskaże na niskie prawdopodobieństwo spadku inflacji do celu NBP w horyzoncie projekcji. Rok 2022 przyniesie zacieśnienie polityki pieniężnej.
Autor: Adam Antoniak
Zespół Analiz i Prognoz Rynkowych
Bank Pekao S.A.