Łojotokowe zapalenie skóry głowy to uporczywa dolegliwość. Skóra wydziela nadmiar sebum, swędzi i łuszczy się płatami. Włosy szybko się przetłuszczają i fryzura wygląda nieestetycznie. Leczenie polega m.in na myciu głowy szamponem i smarowaniu skóry preparatami ograniczającymi pracę gruczołów łojowych. Jaki wybrać szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy? O czym pamiętać podczas terapii? Podpowiadamy.
Łojotokowe zapalenie skóry to dolegliwość przewlekła i nawracająca
Jest to jedno z najbardziej uporczywych schorzeń skóry. Leczenie trwa długo, a kiedy już wydaje się, że skóra jest zdrowa, to objawy znów powracają. Aby oczyścić i ograniczyć wydzielanie sebum, należy oddziaływać na skórę na wielu płaszczyznach. Podstawą jest odpowiedni szampon na łojotokowe zapalenie skóry. Najlepiej, aby był to produkt medyczny zakupiony w aptece. W najcięższych przypadkach dermatolodzy zalecają również wcieranie w skórę głowy specjalnych preparatów ziołowych lub antybiotyków, leczących zmiany grzybiczne i antybakteryjne.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to częsta przypadłość u niemowląt i małych dzieci, tzw. ciemieniucha. Skórę należy wówczas smarować oliwką dziecięcą i wyczesywać grzebieniem. Do higieny używać kosmetyków przeznaczonych do skóry niemowląt.
Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Skuteczny szampon na łojotokowe zapalenie skory zawiera takie środki, jak klimbazol, pirokton olaminy i kwas glikolowy, które zwalczają drobnoustroje, wywołujące stany zapalne skóry. Inne korzystne dla skóry składniki, to łagodząca świąd i nawilżająca skórę alantoina, łagodzący panthenol, tlenek cynku wysuszający krostki na skórze oraz kwas salicylowy oczyszczający i odkażający skórę. Składniki uzupełniające to ichtiol, dziegieć brzozowy i sarkozyna.
Przegląd szamponów na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Skuteczne szampony na łojotok skóry głowy, to:
- Paraderm salic firmy Paramedica, który oczyszcza skórę i działa antyseptycznie;
- Seborh produkcji Farmacja Verde, normalizujący warstwę mikrobiomu skóry, łagodzi świąd, regeneruje, oczyszcza i odświeża naskórek;
- Biovax Sebokontrol marki Oceanic, przywraca warstwę hydrolipidową i pomaga zapobiegać łojotokowi;
- Blue Cap marki Catalysis z leczniczym piroktonem olaminy;
- Nizoral szampon do leczenia łupieżu i łojotoku, wywołanego drożdżakami.
Leczenie łojotoku warto uzupełnić lekką dietą. Najlepiej zrezygnować z posiłków przetworzonych i wyeliminować pikantne przyprawy.