Drewniany dom, jeśli jest odpowiednio zadbany oraz poddawany renowacji, może być z powodzeniem użytkowany przez wiele lat. Ważne jest to, aby go zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych – szczególnie tych atmosferycznych – a przy tym regularnie poddawać konserwacji. W takich warunkach z pewnością materiał – elegancki i ponadczasowy – pozostanie trwały. Dowiedz się, jak wygląda renowacja drewnianej elewacji.
Obiektywna ocena stanu elewacji
Dbasz o drewnianą elewację swojego domu i nie wiesz, czy to już czas na to, aby poddać go odpowiedniej renowacji, aby zadbać o właściwości desek drewnianych i zabezpieczyć je przed czynnikami atmosferycznymi? Mówi się, że średnio co 3 do 5 lat powinno dokonywać się konserwacji. Zanim się za to zabierzemy, warto dokonać dokładnej oceny stanu drewna, by mieć pewność, że to odpowiedni czas na wdrożenie działań i zmian. Renowacja drewnianej elewacji zależy od tego, jak bardzo została ona zniszczona oraz od kwestii panujących warunków. Nie da się ukryć, że samo drewno należy do dość podatnych surowców, które w przypadku nieustannego działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, może szybko stracić na swojej jakości. Zacienione miejsca pozbawione wentylacji albo wystawione na nieustanne opady przy jednoczesnym braku możliwości swobodnego odpływu wody – m.in. takie warunki sprawiają, że drewniana elewacja będzie wymagała częstszego podejmowania odpowiednich działań.
Jeśli interesuje Cię remont domu drewnianego, pamiętaj, aby brać pod uwagę nie tylko to, czy deski są wypaczone bądź straciły kolor, ale także kwestię pojawiających się zmian w postaci grzyba, pleśni, mchu. Także butwiejące drewno jest oznaką, że to najwyższa pora, żeby podjąć odpowiednie kroki ku naprawie stanu naszego budynku.
Remont domu drewnianego – zacznij od renowacji
Nie musisz decydować się na generalny i kompleksowy remont drewnianego domu. Wszystko zależy od stopnia, w jakim jest on zadbany. Jeśli regularnie dokonujemy czyszczenia i impregnacji materiału w celu jego ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, nie powinniśmy borykać się ze zbyt wieloma trudnościami. Tak naprawdę najczęściej problemem jest utrata koloru. Zamiast pięknych odcieni drewna dostrzegamy szarość. Niekiedy też zdarza się, że drewno, zamiast blaknąć, zmienia kolor na ciemniejszy. Wszystko zależy od tego, z jakim typem drewna mamy do czynienia.
Nie da się ukryć, że przywrócenie w pełni naturalnego koloru może być sporym wyzwaniem, choć na szczęście dziś sklepy oferują szeroki wybór farb, dzięki którym jesteśmy w stanie przywrócić pożądany odcień. W wielu przypadkach jednak wystarczające będzie sięgnięcie po szlifierkę oscylacyjną. Jeśli usuniemy uszkodzoną warstwę drewna, a następnie oczyścimy powierzchnię z pyłu i nałożymy odpowiednią farbę o działaniu konserwującym oraz lakier, będziemy mogli cieszyć oko pięknym efektem, dzięki któremu wydawałoby się, że nasza elewacja jest jak nowa.
Warto także wspomnieć o procesie, jakim jest czyszczenie elewacji z drewna. W tym przypadku dobrym wyborem jest zasięgnięcie po pomoc specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak umiejętnie przywrócić deskom pierwotny blask. Wykorzystując odpowiednie narzędzia oraz środki będą oni w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia wynikające z warunków atmosferycznych czy pojawiających się mikroorganizmów.