Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała znaczny wzrost cen żywności na światowych rynkach. Szczególnie wzrosły ceny zbóż.
Zarówno korytarze solidarnościowe (trasy stworzone przez UE do eksportowania m.in. ukraińskich produktów rolnych), jak i czarnomorska inicjatywa zbożowa znacznie pomogły obniżyć ceny.

Wykres pokazuje, jak ceny pszenicy i kukurydzy zmieniały się od stycznia 2021 r. do kwietnia 2023 r. Ceny obu zbóż znacznie wzrosły w okolicach początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i utrzymywały się na wysokim poziomie do maja 2022 r. Pod koniec maja utworzono korytarze solidarnościowe i od tej pory ceny zaczęły spadać. W lipcu uruchomiono czarnomorską inicjatywę zbożową. Ceny zaczęły nieznacznie rosnąć we wrześniu i październiku 2022 r., ale ponownie spadły w listopadzie i grudniu tego samego roku. Od tego czasu ceny stopniowo maleją, z pewnymi wahaniami.
Utrzymanie eksportu ukraińskiego zboża jest nadal ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
Dokąd eksportuje się ukraińskie zboże?
64% pszenicy wyeksportowanej w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej trafiło do krajów rozwijających się. Kukurydza jest prawie w równym stopniu wywożona do krajów rozwiniętych i rozwijających się.
Eksport według towaru i celu

Wykres pokazuje procentowy udział poszczególnych zbóż i miejsc przeznaczenia w całkowitym eksporcie w ramach czarnomorskiej inicjatywy zbożowej.
Pszenica dla krajów rozwijających się stanowi 17,7% całkowitego eksportu, a dla krajów rozwiniętych – 9,9%.
Kukurydza dla krajów rozwijających się stanowi 25,6% całkowitego eksportu, a dla krajów rozwiniętych – 24,7%.
Produkty słonecznikowe dla krajów rozwijających się stanowią 9,2% całego eksportu, a dla krajów rozwiniętych – 2,3%.
UE jest ważnym światowym producentem i eksporterem pszenicy. Szacuje się, że w 2022 r. wyeksportowała ok. 32 mln ton pszenicy, m.in. do Algierii, Maroka, Egiptu, Pakistanu i Nigerii.