Ogrodzenie panelowe to takie, które składa się z modułów, charakteryzujących się łatwością montażu. Wyróżnić można ogrodzenia metalowe (przeważnie stalowe), aluminiowe oraz drewniane. Stalowe moduły podzielić można na 2D i 3D, różnią się one kształtem wygięcia prętów. Moduły 2D są gładkie, sprawiają wrażenie masywniejszych i zbudowane są z prostych prętów, natomiast moduły 3D są bardziej przestrzenne, sprawiają wrażenie lżejszych, dzieje się tak za sprawą charakterystycznych wygięć w kształcie litery V. Oba typy są porównywalnie trwałe, a ich różnice przeważnie mają znaczenie tylko estetyczne.
Ogrodzenie panelowe – jaką wybrać bramę?
Brama wjazdowa jest ważnym elementem posesji, zależy od niej nie tylko ogólny wizerunek naszego podwórka, ale też jego bezpieczeństwo. Chroni ona przed wtargnięciem niechcianych gości oraz dzikich zwierząt. Wybór bramy wpływa bezpośrednio na nasz codzienny komfort oraz czas, jaki poświęcimy na jej otwieranie i zamykanie. Z tego względu do wyboru mamy bramy otwierane ręcznie oraz automatycznie, ten drugi typ pozwala oszczędzić nam sporo wysiłku, ponieważ żeby bramę otworzyć i zamknąć trzeba co najmniej dwa razy opuścić pojazd, ponadto solidnie wykonana brama może sporo ważyć. Poza podziałem na automatyczną i manualną istnieje też podział na skrzydłową i przesuwną, tutaj nasz wybór zależy głównie od ilości posiadanego miejsca – wyjaśnia Dawid Warecki – przedstawiciel marki ALUPREST, czyli polskiego producenta ogrodzeń, bram oraz balustrad.
Na co zwrócić uwagę wybierając bramę wjazdową?
Wybierając bramę wjazdową, musimy przede wszystkim zastanowić się jaką ilością miejsca dysponujemy. Może się okazać, że długość płotu nie jest wystarczająca na zainstalowanie bramy przesuwnej. Kolejną ważną kwestią jest kształt terenu, na którym znajduje się działka, ponieważ w przypadku pochyłości zainstalowanie bramy przesuwnej może okazać się trudne, a nawet niemożliwe, natomiast w sytuacji gdy znajduje się ona na wzniesieniu, możemy mieć problem z użytkowaniem bramy skrzydłowej. Należy też rozważyć czy ma być ona otwierana ręcznie, czy też automatycznie, będzie to miało duży wpływ w przyszłości na komfort użytkowania. Ostatnim, ale niemniej ważnym aspektem jest budżet, jakim dysponujemy.
Brama wjazdowa do ogrodzenia panelowego – jaką wybrać?
1. Brama wjazdowa skrzydłowa
Jest to tradycyjny typ bramy, którego skrzydło lub skrzydła otwierają się do wewnątrz posesji. Będzie optymalnym wyborem, jeżeli posesja znajduje się na terenie pochyłym lub jeżeli szerokość działki nie jest wystarczająca na zamontowanie bramy przesuwnej. Jednym z minusów takiej bramy jest to, że w przeciwieństwie do bramy przesuwnej w okresie jesiennym i zimowym możemy mierzyć się z takimi problemami przy jej użytkowaniu jak zalegający śnieg czy liście. Standardowo możemy wybrać czy będzie ona automatyczna, czy manualna. Jeżeli zdecydujemy się na wariant automatyczny, musimy być świadomi, że niesie to za sobą większy koszt, natomiast jest on jednorazowy, a wygoda użytkowania może okazać się tego warta. Dodatkowo brama automatyczna jest czuła na pojazdy pojawiające się przed posesją, co zwiększa bezpieczeństwo domowników. W razie pojawienia się samochodu przed bramą właściciel posesji od razu informowany jest o tym za pośrednictwem świateł lub sygnału.
2. Brama wjazdowa przesuwna
Charakteryzuje się jednym skrzydłem, które zamiast otwierać się do wnętrza działki, przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Jest to wariant, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ponadto w przypadku bramy przesuwnej samonośnej nie musimy martwić się o ewentualne przeszkody uniemożliwiające jej otwieranie. W gorszej sytuacji są użytkownicy bramy, której skrzydło przesuwa się po szynie, ponieważ ją należy oczyszczać, jednak jest to mniejsza powierzchnia, niż w przypadku bramy skrzydłowej. Brama ta sprawdzi się w sytuacji, gdzie posesja umieszczona jest na wzniesieniu i z powodu przez pochylenia terenu niemożliwe jest zainstalowanie bramy skrzydłowej. Jej kolejną zaletą jest łatwość otwierania, ponieważ odsuwanie i zasuwanie jej wymaga mniejszych nakładów siły niż otwieranie standardowej bramy. Brama ta również występuje w wersji otwieranej automatycznie i ręcznie.
Zachęcamy też do zapoznania się z pełną oferta marki ALUPREST: kliknij tutaj.