Agresja wojskowa Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen energii i wpłynęła na podaż energii w UE. Bezpieczeństwo dostaw energii i ochrona obywateli przed wyższymi cenami energii to priorytety unijnych przywódców.
Jednym z celów, który uzgodniły państwa członkowskie UE, jest zwiększenie rezerw gazu w perspektywie krótkoterminowej, tak by zapewnić Europejczykom wystarczającą podaż. Komisja przedstawiła projekt rozporządzenia, które ma zapewnić napełnienie magazynów w Unii przed nadejściem zimnych miesięcy i ich wspólne wykorzystywanie w całej Unii w duchu solidarności. Rada przyjęła rozporządzenie w czerwcu 2022 r.
1 stycznia 2023 roku średni poziom napełnienia magazynów gazu w państwach członkowskich wynosił 83,5%. W Polsce było to aż 97%.
Większość państw członkowskich UE ma magazyny gazu na swoim terytorium. Zdolności magazynowania w pięciu państwach (Niemcy, Włochy, Francja, Holandia i Austria) stanowią dwie trzecie łącznej zdolności UE.
Poziom zapełnienia magazynów w UE w dniu 01.01.2023 r. (w proc. i TWh)
Zgodnie z nowym rozporządzeniem państwa nieposiadające instalacji magazynowych powinny gromadzić 15% swojego rocznego zużycia gazu w magazynach znajdujących się w innych państwach członkowskich – w ten sposób będą miały dostęp do rezerw gazu przechowywanych w innych państwach członkowskich. Mechanizm ten wzmacnia bezpieczeństwo unijnych dostaw gazu, a jednocześnie pozwala podzielić koszty napełnienia magazynów w UE. Państwa członkowskie o mniejszych zdolnościach magazynowania będą współpracować z państwami mającymi większe magazyny i dzięki temu zabezpieczą swoje rezerwy gazu.
Źródło: PIE, Komisja Europejska, Gas Infrastructure Europe