Liczba wiernych chodzących co niedzielę na Mszę spada regularnie i jest w Polsce najniższa od początku badań.
Wciąż jest ich jednak znacznie więcej niż w innych krajach Europy. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy w Polsce 28 proc. katolików – wynika z opublikowanych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za rok 2021.
Rekordowo niski odsetek uczestniczących we mszy
Wskaźnik dominicantes (określa on odsetek uczestniczących w niedzielnej mszy świętej w stosunku do ogółu wiernych*) w 2021 r. wyniósł 28,3%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%).
Ilu katolików w Polsce chodzi do kościoła (tzw. badanie dominicantes) i przyjmuje komunię św. w czasie mszy (communicantes)
Uczestnictwo w mszy w 2021 r. według diecezji
Uczestnictwo w mszy w 2021 r. według parafii
*Dominicantes metodologia
Dominicantes | metodologia badania – w jedną wybraną niedzielę w danym roku odbywa się liczenie osób uczestniczących we Mszy św. (przeważnie przy pomocy służby liturgicznej). Termin realizacji badania nie powinien wypadać w okresie wakacyjnym, świąteczny, mrozów lub innych czynników zaburzających pomiar tj. zwiększających lub zmniejszających frekwencje osób w kościołach. Niedzielę spełniającą takie warunki określamy jako „statystyczną niedzielę” – zazwyczaj jest to niedziela października lub listopada. Liczbę zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. określono na 82% populacji katolików (wg wyliczeń Zdaniewicza i Adamczuka) zamieszkujących dany obszar (np. parafie, diecezję) i przez wszystkie lata badania pozostała niezmienna. Przez „katolików” rozumiane są osoby ochrzczone z wyłączeniem osób, które dokonały formalnego aktu wystąpienia z Kościoła. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. zwolnione są: osoby starsze, chore, matki/ojcowie opiekujące(y) się małymi dziećmi, dzieci do lat 7 i inne osoby mające obiektywne przesłanki uniemożliwiające partycypacje w niedzielnym nabożeństwie – łącznie zgodnie z wyliczeniami Zdaniewicza i Adamczuka jest to 18% populacji. Liczbę katolików danej parafii ISKK pozyskuje za pośrednictwem proboszcza.
Źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego