Kiedy korzystamy z przejazdu taxi, na koniec podróży płacimy kwotę za nasz kurs. Jej wysokość zależy od długości trasy przewozu i czasu jaki spędziliśmy w taksówce oraz oczywiście od cennika firmy taksówkarskiej w jakiej zrealizowaliśmy zamówioną usługę. W jaki sposób obliczana jest cena naszego przejazdu i co zostanie użyte do jej wyliczenia?
Taksometr – sposób działania.
Czym właściwie jest powyższe urządzenie? Wiedzą to wszyscy kierowcy taksówek, ale dla ich pasażerów nazwa ta może brzmieć nieco tajemniczo. Postaramy się to wyjaśnić.
Taksometr to elektroniczne urządzenie pomiarowe, którego zadaniem jest mierzenie przejechanej przez taksówkę odległości i czasu. Podłączany jest on do układu elektroniki samochodu i dzięki temu odległość obliczana podczas wykonywania usługi przewozu, czyli krótko mówiąc kiedy podróżujemy taksówką, jest bardzo dokładna. Odchyłka wskazań tego urządzenia nie może być większa niż +/- 15m na każdy przejechany kilometr.
Aby urządzenie mogło być sprzedawane i użytkowane w Polsce, w poprzednich latach musiało posiadać ZATWIERDZENIE TYPU, wydawane przez Główny Urząd Miar. Obecnie zostało to zastąpione DEKLARACJĄ ZGODNOŚCI PRODUCENTA, która również musi być zaaprobowana przez GUM. Nie jest możliwe, by po zainstalowaniu go w taksówce, kierowca dokonywał w nim jakichkolwiek zmian samodzielnie. Po instalacji w pojeździe, urządzenie dodatkowo jest legalizowane przez urzędnika Urzędu Miar. Podczas tej procedury, sprawdzana jest prawidłowość i powtarzalność pomiarów odległości i czasu, co w przypadku przewozu taksówką osobową jest bardzo istotne. Wystawione świadectwo legalizacji urządzenia pomiarowego w danym pojeździe, potwierdza prawidłowość jego działania.
Czym różni się mobilna aplikacja od taksometru?
Obecnie istnieje możliwość zastąpienia taksometru aplikacją w telefonie.
Aplikacja mobilna wyceniająca, zastępująca klasyczne urządzenie pomiarowe, nie ma możliwości mierzenia drogi i czasu podczas realizacji przewozu pasażera taksówką. Zgodnie z ustawą, opiera się ona o system teleinformatyczny i wylicza cenę na podstawie szacowanej trasy przejazdu i czasu jego trwania, uzyskanych z systemu mapowego. Kwota wyliczona przez aplikację jest ceną umowną, która pozostaje niezmienna do zakończenia przewozu. Zarówno klient, jak i kierowca taksówki akceptują ustaloną przez przejazdem cenę i traktują ją jako jedyną możliwą. Aplikacja jednak nie może mierzyć w trakcie trwania przejazdu drogi i czasu, gdyż nie ma podstaw do dokonywania takiego pomiaru. By było to możliwe, musiałaby posiadać legalizację. Nie da się jednak zalegalizować pomiaru odległości tylko w oparciu o system GPS. Jest to zbyt niedokładne i niepowtarzalne.
Dokładność aplikacji mobilnej wyceniającej, działającej w oparciu o dane mapowe systemu GIS.
Postać rzeczy zmienia ustalanie ceny przy użyciu aplikacji mobilnej, działającej w oparciu o dane mapowe i sieć dróg systemu GIS. W tym przypadku wyniki pomiarowe są jednoznaczne, bardzo dokładne i przede wszystkim powtarzalne, a kierowca ma pewność prawidłowej wyceny realizowanego przewozu. Aplikacja mobilna wyceniająca przejazdy, taka jak Zamiast Taksometru, wycenia kursy przewozu osób w oparciu o dane mapowe systemu GIS. Aplikacja umożliwia wytyczenie trasy przejazdu taksówki i dokonuje wyceny jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Dzięki temu kierowca taksówki może podać pasażerowi dokładną i niezmienną cenę, wyliczoną na podstawie znanych danych. Jest to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane przez kierowców taksówek. W przypadku gdy taksometr zostanie zastąpiony mobilną aplikacją, eliminowane są koszty oraz czas, poświęcone na montaż i serwisowanie klasycznych urządzeń pomiarowych w taxi.
Czy aplikacja Zamiast Taksometru to „wirtualny taksometr”?
Bardzo istotne jest w tym przypadku nazewnictwo. Nazwy: „wirtualny taksometr” czy „aplikacja taksometr” są niezgodne z treścią nowych przepisów. Nie ma i nie będzie „wirtualnego taksometru”, który legalnie mógłby być używany do mierzenia drogi i czasu przejazdu w zakresie przewozu osób. Technicznie oczywiście jest to możliwe, ale bez gwarancji 100% powtarzalności na każdym telefonie i w każdych warunkach atmosferycznych. Kierowca korzystający z takiego „wirtualnego taksometru”, naraża się na karę.
Można używać aplikacji do wycen przejazdów, która działa zamiast taksometru i wylicza drogę oraz czas przejazdu. Ustala ona cenę za przejazd przed jego rozpoczęciem i cena ta zostanie zaakceptowana przez klienta i kierowcę.
Do pomiaru odległości i czasu w czasie trwania przewozu i podania ceny na koniec kursu można używać jedynie taksometru, jako fizycznego zalegalizowanego urządzenia. Wszelkie rozwiązania mierzące przejazd w trakcie jego realizacji są niedopuszczalne. Aplikacja może wyceniać, ale nie mierzyć.
Jaka aplikacja zapewnia możliwość wyceny kursów taxi i jest legalna?
Obecnie jedyną znaną i rzetelną aplikacją mobilną, służącą do wyceniania kursów taxi jest aplikacja Zamiast Taksometru.
Dostępna jest ona do pobrania przez kierowcę taksówki w sklepie Play. Jej działanie opisane jest dokładnie na stronie internetowej producenta. Aplikacja zapewnia powtarzalność i dokładność obliczeń i działa całkowicie legalnie. Używając jej, kierowca ma pewność prawidłowej wyceny kursu, otrzymanej przed jego rozpoczęciem. Po więcej informacji o działaniu aplikacji mobilnej do wyceny kursów, producent opisał pod adresem: https://www.zamiasttaksometru.pl/pytania-i-odpowiedzi.
Współpraca aplikacji z wirtualną kasą fiskalną.
W przypadku kasy fiskalnej, istnieje pojęcie „wirtualna”. Wirtualna kasa firmy Elzab, współpracuje z wyżej opisaną aplikacją. Kasa fiskalna Elzab, posiada oczywiście wymaganą homologację z Urzędu Miar i dopuszczona jest do legalnego użytkowania w taksówkach wraz z wyżej opisaną legalną i wygodną aplikacją mobilną, umożliwiającą wyceny kursów w zakresie przewozu osób.
Połączenie tych dwóch rozwiązań: aplikacji wyceniającej zastępującej taksometr i wirtualnej kasy fiskalnej, znacznie ułatwia pracę kierowcom, którzy świadczą usługi w zakresie transportu drogowego taksówką.