Osoby zmagające się z uzależnieniem bardzo często potrzebują wsparcia i pomocy w procesie leczenia. Jest to niewątpliwie trudny okres dla samej osoby uzależnionej, ale także jej bliskich. Osoba uzależniona od środków psychoaktywnych, czy hazardu może szukać pomocy między innymi w ośrodkach leczenia uzależnień takich jak: https://odtruwanielodz.com/prywatny-osrodek-leczenia-uzaleznien-lodz/. Ośrodki takie działają ambulatoryjnie, ale i całodobowo. Ile kosztuje rozpoczęcie terapii w prywatnym ośrodku? Jak wygląda terapia? Co zrobić, by zostać przyjętym?
Podejmij leczenie
Osoba zmagająca się z problemem uzależnienia bardzo często zaczyna szukać pomocy, kiedy osiągnie już tak zwane dno. Kiedy nie ma gdzie mieszkać, rodzina zerwała wszelkie kontakty, nie ma pracy, pieniędzy, perspektyw… Za to są niekończące się długi i głód nałogu. Jeżeli zauważasz u siebie problem uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu… nie czekaj aż będzie za późno. Zrób pierwszy krok już dziś. Poszukaj pomocy, podejmij leczenie.
Pierwszym krokiem do skutecznej terapii leczenia uzależnień jest samodzielne uświadomienie sobie potrzeby leczenia i swojego uzależnienia. Podejmując terapię w ośrodku leczenia uzależnień pacjent zostaje otoczony opieką specjalistów, którzy nie oceniają, są obecni, próbują zrozumieć i indywidualnie podejść do problemów pacjenta. Podczas pobytu w ośrodku terapii uzależnień pacjent zobligowany jest do uczestnictwa w codziennych zajęciach. Każda z osób przebywających w placówce uczestniczy również w terapii indywidualnej jak i grupowej.
Oferta prywatnych ośrodków leczenia uzależnień
Oferta prywatnych ośrodków leczenia uzależnień jest szeroka. Jednak tak samo w płatnych i bezpłatnych placówkach głównym celem jest pomoc osobom uzależnionym w procesie leczenia i utrzymaniu abstynencji. Płatne ośrodki oferują między innymi dobre warunki bytowe, brak krat w oknach, możliwość odbycia detoksu w placówce, pomoc rodzinie osoby z problemem uzależnienia, pomoc osobom współuzależnionym, grupy wsparcia, rozłożenie płatności na raty, wystawienie zwolnienia lekarskiego, indywidualne podjęcie do pacjenta.
Jak wygląda terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?
Prywatne ośrodki terapii uzależnień w swojej ofercie posiadają różne długości terapii. Dwutygodniowy okres terapii – terapia motywacyjna. Jest to 14 – dniowy turnus skierowany jest do osób w nawrocie choroby oraz do osób, które bliżej chcą się przyjrzeć własnym problemom, zrozumieć i otrzymać informacje o uzależnieniu oraz o formie pomocy, która byłaby dla nich najbardziej rekomendowana. Terapia stacjonarna trwająca cztery tygodnie – terapia uzależnień. Jest to okres terapii uzależnień, nauki życia na trzeźwo, terapii indywidualnej oraz grupowej. W niektórych ośrodkach do wyboru są również terapie trwające od 6 do 12 tygodni.
Podczas terapii poruszane są aspekty takie jak zapoznanie się z własnymi problemami, zrozumienie własnego uzależnienia, wspieranie abstynencji, poznanie własnego ja, praca nad sobą, praca nad poczuciem własnej wartości, nabywanie umiejętności wychodzenia z destrukcyjnego środowiska, nauka asertywności, zmiana postaw autodestrukcyjnych, nauka życia w społeczeństwie w sposób społecznie akceptowalny, praca nad emocjami, kontrola złości i agresji… Osoby rozpoczynające terapię uzależnień poznają własne uzależnienie “od środka”, pracują nad zachowaniem abstynencji, ale również nad własną samooceną, poznaniem siebie, czy rozwijaniem swoich umiejętności interpersonalnych.
Detoks
Jednym z warunków przyjęcia pacjenta do ośrodka leczenia uzależnień jest jego abstynencja. Wymagany okres trzeźwości w zależności od placówki wynosi od 10 do 14 dni. Dla niektórych osób zmagających się z problemem uzależnienia samodzielne zachowanie abstynencji jest nierealne. Z pomocą przychodzą prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które oferują możliwość odbycia detoksu na terenie placówki. Odtruwanie organizmu trwa zazwyczaj dziesięć dni. Jest to czas niezwykle trudny i bolesny dla pacjenta. Organizm oczyszcza się z toksyn i na nowo “przyzwyczaja” się do życia bez substancji psychoaktywnych. Jeżeli osoba z uzależnieniem bardzo ciężko znosi detoks, lekarz może zalecić hospitalizację lub włączyć dodatkowo terapię farmakologiczną. Jest to okres leczenia objawów abstynencyjnych. Głównym celem przeprowadzania detoksu jest poprawa stanu psychicznego i fizycznego pacjenta oraz docenienie przez niego stanu trzeźwości.
Prywatne ośrodki leczenia uzależnień – plusy
- krótki termin oczekiwania na przyjęcie – w przypadku placówek mających podpisany kontrakt z NFZ termin oczekiwania to kilka tygodni a nawet miesięcy
- możliwość odbycia detoksu w placówce – jednym z warunków przyjęcia osoby borykającej się z problemem uzależnienia jest pozostanie w stanie abstynencji co najmniej 10 dni. Dla osób, które nie są w stanie dokonać tego samodzielnie przygotowany jest w placówce detoks – odtrucie, trwające zazwyczaj 10 dni. W przypadku placówek publicznych pacjenci nie mają takiej możliwości
- zachowanie anonimowości
- szerokie spektrum działania – prywatne ośrodki zajmują się leczeniem alkoholizmu, narkomanii, uzależnienia od leków, czy hazardu
- przyjmowane są osoby chcące się leczyć – przyjęcie poprzedza wstępna rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzająca motywację pacjenta do leczenia
- bezpłatne wsparcie psychologiczne dla rodzin osób zmagających się z problemem uzależnienia
Dzień z życia prywatnego ośrodka leczenia uzależnień
Dzień zacząć się od porannej toalety. W niektórych ośrodkach następnym elementem dnia jest poranny rozruch. Stałym punktem dnia w każdym ośrodku jest śniadanie, po którym następuje czas na terapię grupową. Nadchodzi pora obiadowa, a zaraz po niej zaczynają się terapie indywidualne. Po ich zakończeniu pacjenci mają do dyspozycji czas wolny. przed kolacją odbywają się zajęcia terapii grupowej. Po kolacji zazwyczaj odbywają się zajęcia integracyjne, po których obowiązuje cisza nocna.
Ile kosztuje leczenie w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień?
Leczenie choroby alkoholowej w Polsce jest refundowane przez państwo. Jednak na miejsce w publicznym ośrodku leczenia uzależnień czeka się przez bardzo długi czas. Jest to okres od kilku tygodni do nawet dwóch lat. Okres oczekiwania jest na tyle długi, że osoba potrzebująca pomocy może stracić już motywację do leczenia, zdrowie lub nawet życie. Z pomocą przychodzą prywatne ośrodki leczenia uzależnień. Oferują one pobyt w placówce o różnej długości, od dwóch do ośmiu tygodni. Istnieje również możliwość indywidualnego doboru okresu przebywania pacjenta w placówce. W zależności od długości trwania turnusu, ceny za pobyt w ośrodkach wahają się od ok. 4500 zł za okres dwóch tygodni. Wiele ośrodków posiada możliwość rozłożenia płatności na raty.
Co należy zabrać do ośrodka leczenia uzależnień?
Wybierając się na leczenie do ośrodka leczenia uzależnień należy pamiętać o zabraniu dokumentacji medycznej, dowodu osobistego, niezbędnych leków – jeżeli zażywasz je każdego dnia, wygodnych ubrań oraz obuwia dopasowanych do pory roku i pogody, środków higieny osobistej niezawierających alkoholu.