Wielu przedsiębiorcom określenie „pełna księgowość” jeży włos na głowie – przede wszystkim ze względu na spore wymagania i konieczność dopełnienia wielu formalności. Czym zatem jest owa pełna księgowość, jak się ją prowadzi i kogo obowiązuje?
Czym jest pełna księgowość?
Na samym wstępie warto przedstawić bliżej definicję pełnej księgowości i wyjaśnić pokrótce, z czym wiąże się taka forma prowadzenia rachunkowości firmowej.
Polskie przepisy rozpatrują de facto dwa typy prowadzenia księgowości. Pierwszym jest księgowość dla małych firm, czyli też inaczej mówiąc księgowość uproszczona. W jej ramach rozróżnić można Księgę Przychodów i Rozchodów czy też ryczałt ewidencjonowany. Drugim rodzajem jest właśnie pełna księgowość, a mówiąc jeszcze precyzyjniej, księgi rachunkowe.
Księgi rachunkowe pozwalają na klarowne prowadzenie rozliczeń i dają maksymalnie przejrzysty wgląd w dane odnoszące się do przychodów i rozchodów danego przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia, na przykład, organów skarbowych, pełna księgowość pozwala zatem ograniczyć ryzyko dopuszczania się oszustw finansowych czy podatkowych.
Pełna księgowość jest dla niektórych przedsiębiorców formą dowolną, jednak wiele podmiotów jest do jej prowadzenia zobligowanych przepisami prawa.
Z czego składają się księgi rachunkowe?
Księgi rachunkowe, czyli pełna księgowość, to wieloelementowy system rozliczania działalności gospodarczej. Składają się na nie pomniejsze części, w tym:
- dziennik,
- księga główna,
- księga pomocnicza,
- zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej,
- zestawienia obrotów oraz sald ksiąg pomocniczych,
- inwentarz (wykaz składników aktywów i pasywów).
Istotą pełnej księgowości jest proces prowadzenia tychże ksiąg. Wymaga on bardzo szczegółowego zapisu dla każdej operacji gospodarczej.
Kto musi prowadzić pełną księgowość?
W tym miejscu warto już z kolei wskazać, jakie podmioty są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tytułowej pełnej księgowości.
Przede wszystkim taką formę rozliczenia przyjąć muszą spółki: akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o. o.). Jednak wyznacznikiem do prowadzenia pełnej księgowości nie zawsze jest sam typ działalności gospodarczej. W określonych sytuacjach decydują o tym również przychody – nawet, jeżeli mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej!
Obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych będą zatem objęte podmioty gospodarcze, których roczny przychód przekracza równowartość 2 milionów euro (za ubiegły rok).
Pełna księgowość – samodzielnie czy z pomocą biura księgowego?
Ustawodawca wymaga od podmiotów stosujących pełną księgowość, by księgi rachunkowe prowadzone były rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. To oznacza, że każdy zapis umieszczony w ramach rozliczania się tą metodą musi być poprawny i odpowiednio sformułowany.
Samodzielne dopilnowywanie formalności dotyczących pełnej księgowości jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym tak znajomości przepisów, jak i zasad prowadzenia samych ksiąg rachunkowych. Każdy element pełnej księgowości musi być ewidencjonowany w taki sposób, by dane wprowadzone w poszczególnych miejscach w pełni zgadzały się ze sobą.
Będąc przedsiębiorcą możesz zwyczajnie nie mieć czasu czy możliwości prowadzenia w sposób samodzielny ksiąg rachunkowych. Większość podmiotów gospodarczych, gdy zachodzi taka potrzeba, tworzy wręcz odrębne stanowiska księgowe lub też decyduje się na nawiązanie współpracy z zewnętrznymi biurami rachunkowymi. Wówczas to specjalista zajmie się drobiazgowym i prawidłowym realizowaniem obowiązku prowadzenia pełnej księgowości.
Potrzebujesz pomocy? Odwiedź profesjonalne biuro rachunkowe Wrocław.