Większość zwierząt gospodarskich* w UE jest hodowana w zaledwie kilku państwach.
W grudniu 2019 r. w krajach Unii Europejskiej było hodowanych 143 mln świń, 77 mln sztuk bydła, 62 mln owiec i 12 mln kóz.
Populacja głównych zwierząt gospodarskich w UE

Ogólnie rzecz biorąc, większe państwa członkowskie hodowały najwięcej zwierząt gospodarskich:
- Hiszpania – 22% świń w UE, 9% bydła w UE, 25% owiec w UE i 23% kóz w UE.
- Na Niemcy przypadało 18% świń w UE i 15% bydła w UE.
- We Francji było 9% świń w UE, 24% bydła w UE i 12% owiec w UE.
Kilka innych państw członkowskich, jest stosunkowo wąsko wyspecjalizowanych:
- Dania – 9% populacji świń w UE, a Holandia – kolejne 8%.
- Irlandia – 9% pogłowia bydła w UE.
- Grecja – 14% pogłowia owiec w UE i 31% pogłowia kóz.
Mniej zwierząt gospodarskich
Państwa członkowskie UE od kilku lat odnotowują spadek liczby czterech głównych kategorii zwierząt gospodarskich.
Populacja świń w UE osiągnęła szczytowy poziom prawie 146 mln w 2017 r., po czym ponownie spadła. Jednak w 2019 roku liczba świń była nadal o 3% wyższa niż w 2010 roku.
W tym samym okresie pogłowie bydła osiągnęło szczyt, prawie 80 mln (wzrost o 3% w stosunku do 2010 r.), po czym ponownie spadło w ciągu kolejnych trzech lat. W 2019 roku było o około 1% niższy niż w 2010 roku.
Z kolei w latach 2010-2019 populacja owiec i kóz utrzymywała tendencję spadkową, spadając odpowiednio o 7% i 8% w 2019 r. w porównaniu z 2010 r.
Zmiana populacji głównych zwierząt gospodarskich w UE

*Definicja zwierząt gospodarskich:
Zwierzęta znajdujące się w gospodarstwie o północy w dniu referencyjnym badania oraz zwierzęta wysłane na redyki, wypasy i do bacówek. Do zwierząt gospodarskich zalicza się następujące gatunki: koniowate (z gatunku Equus caballus, Equus sinus), bydło (z gatunku Bos taurus, Bubalus bubalis, Beefalo), świnia (z gatunku Sus scrofa domestica), owce (z gatunku Ovis aries), kozy ( z podgatunku Capra aegagrus hircus), drób (z gatunków: Gallus Gallus – kury; Meleagris spp. – indyki; Anas spp. i Cairina moschata – kaczki; Anser anser dom. – gęsi; Coturnix spp. – przepiórki; Numida meleagris dom. – perliczki; Columbinae spp. – gołębie; Struthio camelus – strusie; Pavo – pawie; Cygnus – łabędzie i inne, ale bez ptactwa utrzymywanego do celów łowieckich, ani do produkcji mięsa), króliki (z gatunku Oryctolagus cuniculus), zwierzęta futerkowe (samice; łącznie wszystkie gatunki),rodziny pszczele (pszczoły miodne – rodzina Apis) oraz pozostałe zwierzęta utrzymywane w gospodarstwie rolnym dla produkcji mięsa (np. sarny, daniele, dziki itp.).
Źródło: Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego