Zdecydowana większość Polaków akceptuje prawo do przerwania ciąży w przypadkach przewidzianych w dotychczas obowiązującej ustawie. Skutkuje to poparciem dla utrzymania kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, wyrażanym przez ponad trzy piąte badanych (62%).
Obecna ustawa dopuszczająca aborcję w trzech określonych przypadkach wydaje się być zgodna z preferencjami większości Polaków. Zdecydowana większość badanych jest bowiem zdania, że aborcja powinna być dopuszczona przez prawo w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety oraz poczęcia w wyniku gwałtu. Przerwanie ciąży będące wynikiem kazirodztwa jest mniej akceptowane. Zagrożenie życia dziecka oraz zdiagnozowanie podczas badań medycznych, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami, jest uzasadnieniem dla legalnej aborcji zdaniem około 60% Polaków
Czy należy zmieniać prawo aborcyjne w Polsce?
Obowiązująca obecnie ustawa zezwala na przerywanie ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia matki, gdy powstała ona w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu, kazirodztwa, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Przypomnieliśmy to respondentom przed zadaniem im pytania, czy należałoby zmienić prawo aborcyjne. Zdecydowana większość badanych (62%) opowiedziała się za utrzymaniem status quo twierdząc, że nie należy zmieniać obowiązującej ustawy. Mniej niż jedna czwarta respondentów (23%) uważa, że prawo o przerywaniu ciąży powinno zostać zliberalizowane, a stosunkowo nieliczni (7%) woleliby, by zostało zaostrzone.

W kwestii oceny kompromisu aborcyjnego interesujące jest porównanie wyników z lat poprzednich

W ciągu czterech lat znacząco wzrosło poparcie dla utrzymania status quo (z 49% do 62%). W 2012 roku ponad jedna trzecia badanych opowiadała się za liberalizacją prawa o przerywaniu ciąży (34%), natomiast obecnie jest to mniej niż jedna czwarta respondentów (23%). Udział zwolenników zaostrzenia ustawy, grupy zdecydowanie najmniej licznej, pozostał na niemal niezmienionym poziomie (spadek z 9% do 7%).
Kiedy dopuszczalne jest przerwanie ciąży?
Opinie dotyczące kwestii, kiedy dozwolone jest przerwanie ciąży, w przeważającej większości wciąż są zgodne z obowiązującym dotychczas prawodawstwem. Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia (86%) lub zdrowia matki (77%), a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (79%). Nieco mniej badanych, chociaż także zdecydowana większość (60%), uważa, że przerywanie ciąży powinno być dozwolone, jeśli wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone.

Dla trzech czwartych respondentów trudna sytuacja materialna lub osobista kobiety, a także niechęć do posiadania dzieci nie stanowią okoliczności uzasadniających przerywanie ciąży. W tych przypadkach aborcję dopuszcza odpowiednio: 20%, 17% i 14% badanych.