Krajowe zbiory buraków ćwikłowych wynoszą ok. 281 ton rocznie, co daje nam pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Jak podaje Eurostat, udział Polski w 2019 r. w całej unijnej produkcji wyniósł aż 35 proc.
Buraki głównie na rynek krajowy
Burak ćwikłowy to jedno z najbardziej lubianych i docenianych warzyw w polskiej kuchni. Jego intensywny czerwony kolor nadaje potrawom niepowtarzalnego odcienia, a delikatny smak pozwala na przygotowanie zarówno słodkich, jak i słonych dań. Oprócz pysznego barszczu z buraków można zrobić oryginalne carpaccio, sałatki i kiszonki.
Sprzedaż za granicę świeżych buraków ćwikłowych jest stosunkowo niewielka. W ostatnich pięciu latach eksport buraków kształtował się w przedziale 16–25 tys. ton, co stanowiło średnio tylko 7% ich zbiorów w Polsce.
Burak ćwikłowy jest także cennym surowcem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji suszu, mrożonek, różnego rodzaju konserw, ćwikły oraz soków pitnych i zagęszczonych, a ostatnio w coraz większym stopniu – do produkcji naturalnych barwników.