Systemy opieki zdrowotnej w Europie są zróżnicowane i odzwierciedlają różne wybory społeczne. Mimo różnic w zakresie organizacji i finansowania opierają się one na wspólnych wartościach jakimi są: powszechność, dążenie do dostępności do wysokiej jakości opieki, sprawiedliwość oraz solidarność.
Sektor „opieki zdrowotnej i pomocy społecznej” jest sektorem, w którym odnotowano największy wzrost zatrudnienia w ostatnich latach – powstało w nim ponad 3 mln nowych miejsc pracy (2009 r. do 2019 r.).
Są to zawody medyczne obejmujące lekarzy (1,9 miliona), pielęgniarki i położne, a także ich asystentów (4,5 miliona), pracowników opieki osobistej (4,1 miliona) oraz innych pracowników służby zdrowia (4,1 miliona).
Zatrudnieni w służbie zdrowia jako % wszystkich zatrudnionych osób w końcu 2019 r.
W końcu 2019 r. w Unii Europejskiej (UE) 14,7 mln osób w wieku powyżej 15 lat było zatrudnionych w zawodach związanych z ochroną zdrowia, co stanowi ponad 7% wszystkich zatrudnionych osób i prawie 4% ogółu ludności UE.
Najwięcej pracowników służby zdrowia w Skandynawii
Wśród państw członkowskich UE największy udział pracowników służby zdrowia odnotowała Szwecja (12% zatrudnionych), a następnie Finlandia i Dania (po 10%). Natomiast najniższe odsetki odnotowano w ośmiu państwach członkowskich UE: na Cyprze, w Polsce, Łotwie, Rumunii, Luksemburgu, Bułgarii, Węgrzech i Słowenii, gdzie pracownicy służby zdrowia stanowili około 4% zatrudnionych.
Wiek pracowników służby zdrowia
Ponad jedna trzecia (36%) osób miała 50 lat lub więcej, osoby w wieku 35–49 lat to 35% i osoby poniżej 34 lat (29%).
W służbie zdrowia w krajach UE pracują głównie kobiety
Zdecydowana większość pracowników służby zdrowia to kobiety (78%).
UWAGA: Zawody medyczne w tym artykule, zgodnie z klasyfikacją ISCO-08 , obejmują: lekarzy, pielęgniarek i położnych, innych pracowników służby zdrowia, średni personel pielęgniarski i położniczy, inny średni personel medyczny i pracowników opieki osobistej w służbie zdrowia.