Mimo deklaracji przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, nadziei części rosyjskich analityków na intensyfikację relacji handlowych z Japonią i nowych kontraktów zawieranych z Chińską Republiką Ludową, dywersyfikacja kierunków eksportu, na którą liczy Rosja, pozostaje mało realna.
W dwuletniej perspektywie czasowej najwyżej 1,8 mln baryłek ropy i maksymalnie 200 mln m3 gazu dziennie będzie mogło zostać przekierowane przede
wszystkim do Indii i Chin, zamiast do UE, USA, Korei Płd. i Wielkiej Brytanii. Ponad 0,9 mln baryłek ropy i co najmniej 220 mln m3 gazu dziennie zostanie bez nabywców ze względów technicznych i gospodarczych.
Kierunki eksportu rosyjskiej ropy w 2021 r. (w mln baryłek dziennie)
W 2021 r. 4,7 mln z ponad 10 mln produkowanych dziennie baryłek ropy naftowej trafiało na eksport w formie nieprzetworzonej. W grudniu 2021 r. nieprzetworzona ropa naftowa odpowiadała za 18,9 proc. rosyjskiego eksportu (10,7 mld USD z 56,8 mld USD)9. Największym importerem były kraje Europy należące do OECD (2,3 mln baryłek dziennie), Chiny (1,4 mln b/d), Białoruś (0,3 mln b/d) oraz USA (0,2 mln b/d).
Indie kupują więcej ropy od Rosji
Mimo stopniowego ograniczania importu rosyjskiej ropy do większości krajów rozwiniętych, Indie i Chiny nie wykazują chęci do zastosowania sankcji. Indie zwiększyły import tańszej rosyjskiej ropy Ural z 12 mln baryłek w całym 2021 r. do 14 mln tylko podczas półtora miesiąca od początku napaści na Ukrainę. Według analityków rynku, także Chiny – mimo obecnie umiarkowanego zainteresowania nowymi kontraktami na ropę z Rosji – mogą zwiększyć krótkoterminowo import ropy o 1,5 mln baryłek dziennie celem zapełnienia magazynów.
W przypadku obłożenia embargiem rosyjskiej ropy przez kraje UE i inne kraje rozwinięte potępiające działania Rosji (np. Koreę Płd. i Japonię) oraz utrzymania embarga przez USA nawet przy bardzo radykalnym zwiększeniu importu przez Chiny i Indie, 0,9 mln baryłek rosyjskiej ropy dziennie (202 mln baryłek rocznie) nie znalazłoby kupca.