Jakie surowce energetyczne importuje UE?
Do własnego zużycia UE potrzebuje również energii importowanej z krajów trzecich. W 2017 r. głównym importowanym surowcem energetycznym były produkty ropopochodne (w tym ropa naftowa, która jest głównym składnikiem), odpowiadające za prawie dwie trzecie importu energii do UE, a następnie gaz (26%) i stałe paliwa kopalne – węgiel (8%).
Rosja pozostaje głównym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla do Unii Europejskiej
Import ropy naftowej do UE wg krajów
Import gazu ziemnego do UE wg krajów
Import węgla do UE wg krajów
Stabilność dostaw energii w UE może być zagrożona, jeśli znaczna część importu będzie pochodziła od niewielu partnerów zewnętrznych. W 2017 r. prawie dwie trzecie importu ropy spoza UE pochodziło z Rosji (30%), Norwegii (11%), Iraku (8%), Kazachstanu i Arabii Saudyjskiej (po 7%).
Podobna analiza pokazuje, że ponad trzy czwarte importu gazu ziemnego do UE pochodziło z Rosji (40%), Norwegii (26%) i Algierii (11%).
Również prawie trzy czwarte importu paliw stałych (głównie węgla) pochodziło z Rosji (39%), Kolumbii i Stanów Zjednoczonych (po 17%).
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od energii produkowanej poza UE?
Wskaźnik zależności energetycznej (The dependency rate) pokazuje stopień, w jakim gospodarka polega na imporcie w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Mierzy się go udziałem importu netto w krajowym zużyciu energii brutto.
Zależność energetyczna całej UE wyniosła ponad 55 proc. co oznacza, że UE musi importować ponad połowę zużywanej energii. Polska należy do państw w Unii Europejskiej (UE) najmniej uzależnionych od importu surowców energetycznych, wskaźnik 38%. Najwyższe wskaźniki uzależnienia energetycznego zostały zarejestrowane na Malcie (102 proc.), na Cyprze (96 proc.), Luksemburgu (95 proc.), Portugalii (80 proc.) i Włoszech (77 proc.).
Wskaźnik zależności od importu energii w całej UE wzrósł od 2000 r., kiedy wynosił zaledwie 47%.
Jak wspomniano wcześniej, Unia Europejska, w kwestii importu ropy naftowej, gazu ziemnego i paliw stałych zależy głównie od Rosji.