W rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, zarejestrowanych było 1,012 mln osób (stan na 23.10.2022 r.), z czego ok. 40 proc. stanowiły kobiety, a 10 proc. mężczyźni w wieku produkcyjnym.
Decyzja o migracji do Polski i pozostanie w niej na dłużej łączy się z potrzebą znalezienia pracy, aby zapewnić sobie i rodzinie źródło utrzymania. Znaczna część migrantów podjęła zatrudnienie. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, to niemal 380 tys. osób. Ale Ukraińcy nie tylko wybierają pracę na etacie, zakładają również własną działalność gospodarczą w Polsce.
Rośnie liczba zakładanych przez Ukraińców działalności gospodarczych w Polsce
Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że w 2022 r. stale rośnie liczba zakładanych przez Ukraińców działalności gospodarczych w Polsce. Od stycznia do września 2022 r. działalność rozpoczęło 10 207 ukraińskich firm, a skokowy wzrost liczby zakładanych działalności widoczny był po wybuchu wojny.
Ukraińskie działalności gospodarcze zakładane w Polsce od stycznia do września 2022 r. według płci
Większość zakładanych w Polsce firm była kontynuacją działalności, bowiem migranci, uciekając przed wojną do Polski, przenosili również swoje biznesy do naszego kraju. Dla innych, którzy nie prowadzili biznesu przed wojną w Ukrainie, założenie firmy w Polsce dawało możliwość współpracy z polskimi firmami.
Generalnie jednak, założenie firmy w Polsce to dla wielu Ukraińców możliwość pozyskania własnych środków na utrzymanie siebie i rodziny.
Ukraińskie kobiety częściej zakładają firmy
W związku ze strukturą migrantów przybywających do Polski wydawałoby się, że większość firm zakładanych w Polsce powinna być prowadzona przez kobiety. Jednak udział ukraińskich firm prowadzonych przez kobiety stanowi ok. 41 proc. Jest ich zatem mniej niż firm zakładanych przez mężczyzn, ale dla porównania polskie działalności gospodarcze zakładane w tym samych czasie przez kobiety stanowią tylko 36 proc.
Zaraz po wybuchu wojny, w marcu br., działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło 110 firm założonych przez ukraińskie kobiety, a już w kolejnym miesiącu ta liczba wzrosła o 214 proc. Od kwietnia do września liczba firm zakładanych przez Ukrainki rosła średnio z miesiąca na miesiąc o 22 proc. W sumie liczba wszystkich firm założonych przez Ukrainki do września tego roku wynosi 4193.
Kobiety stawiają na usługi
Przedsiębiorstwa ukraińskie prowadzone przez kobiety działają przede wszystkim w branżach: pozostała działalność usługowa (31 proc.), informacja i komunikacja (11 proc.) oraz handel (11 proc.). W ramach sekcji pozostała działalność usługowa aż 89 proc. firm prowadziło działalność związaną z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi.
Nowo powstałe ukraińskie działalności gospodarcze w Polsce w okresie styczeń-wrzesień 2022 r. według płci i branż (w proc.)
W ramach branży informacyjno-komunikacyjnej kobiety najczęściej zakładały firmy związane z oprogramowaniem, a w przypadku handlu – sprzedażą detaliczną prowadzoną przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet.
Mężczyźni pracują w budowlance
Działalności gospodarcze zakładane przez ukraińskich mężczyzn różnią się strukturą branżową od firm zakładanych przez kobiety. Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalności związane z budownictwem (38 proc.), informacją i komunikacją (19 proc.) oraz transportem i gospodarką magazynową (10 proc.). W budownictwie dominuje wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (28 proc.). W przypadku informacji i komunikacji mężczyźni najczęściej prowadzili działalność związaną z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie informatyki. Z kolei w przypadku transportu i gospodarki magazynowej nowo powstałe firmy swoim profilem działalności wpisują się w transport drogowy towarów oraz działalność taksówek osobowych.
Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE