Esperal to substancja farmakologicznie aktywna produkowana przez firmę Polfa Warszawa S.A., który znany jest powszechnie jako wszywka alkoholowa. Produkowany był do 2008 roku i odznaczał się wysoką skutecznością w leczeniu choroby alkoholowej. 10 lat później lek został ponownie wprowadzony przez tę samą firmę pod nazwą Disulfiram WFZ.
Określenie „esperal” zostało zatem ogólnie przyjęte jako synonim dla wszywki alkoholowej. Jego aktywnym składnikiem jest disulfiram, używany jest w roli bodźca warunkowego terapii awersyjnej w leczeniu alkoholizmu. Wiele osób uznawało go za obiekt kontrowersyjny, ponieważ nie ma na celu ograniczenia głodu alkoholowego, ale wywołanie niechęci do substancji psychoaktywnej.
Terapia awersyjna – jakie jest znaczenie wszywki alkoholowej Esperal?
Terapia awersyjna jest metodą leczenia mającą na celu wyeliminowanie określonego zachowania lub substancji. Opiera swoje założenie na wprowadzeniu negatywnego bodźca warunkowego podczas każdego powielania danego zachowania, czy zażywania substancji. Dzieje się tak po to, by skojarzyć to zachowanie z negatywnymi konsekwencjami. Zatem bodźcem warunkowym stosowanym w leczeniu alkoholizmu jest wszywka alkoholowa Gdańsk z https://esperalgdansk.com/ i jego substancja czynna. Disulfiram sam jest obojętny i nieszkodliwy dla organizmu, jedynie podczas zetknięcia z alkoholem pojawia się reakcją w skutek której zwiększa się stężenie aldehydu octowego, maksymalizując objawy związane z zatruciem alkoholem. Są nimi między innymi:
- Zawroty głowy i ból głowy
- Nudności
- Zaczerwienienie
- Niskie ciśnienie krwi
- Niepokój
- Pocenie się
- Przyspieszone tętno
- Wymioty
W zależności od ilości spożytej substancji psychoaktywnej nieprzyjemne objawy mogą trwać od pół godziny do nawet kilku godzin. Ponadto pojawiają się one o wiele szybciej niż w przypadku standardowego zatrucia alkoholowego, bo już po kilku minutach. Jest to wystarczająco silny bodziec, aby wytworzyć niechęć pacjenta do alkoholu i wspomóc go w utrzymaniu abstynencji. Psychoterapeuci prowadzący terapię uzależnień z alkoholikami zalecają zatem podjęcie się zabiegu wszczepienia Esperalu, ze względu na to, że abstynencja jest warunkiem koniecznym do możliwości przeprowadzenia konsultacji psychologicznych. Terapeuci mogą działać z pacjentami na płaszczyźnie emocjonalnej, ale nie zrobią nic bezpośrednio w stosunku fizycznych aspektów uzależnienia, które dotyczą alkoholików. Głód alkoholowy jest ogromnym utrudnieniem walce z chorobą alkoholową, a disulfiram skutecznie pomaga w tym obszarze.
Wszywka alkoholowa i jej działanie chemiczne
Substancja czynna wszywki alkoholowej Esperal to disulfiram, który jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH). Alkohol jest łatwo wchłaniany z przewodu pokarmowego w wątrobie i metabolizowany w następujący sposób:
Etanol zostaje przemieniany do aldehydu octowego w wątrobie przez działanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Następnie w podobnym mechanizmie zmienia się do kwasu octowego pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej. Koniec metabolizmu odznacza się poprzez zmienianie się kwasu octowego do dwutlenku węgla i wody.
W takim wypadku, gdy pacjent po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej spróbuje zażyć alkoholu disulfiram blokuje dehydrogenazę alkoholową i nie pozwala na dalszy przebieg metabolizmu, co skutkuje zwiększeniem stężenia aldehydu octowego odpowiedzialnego za objawy zatrucia alkoholowego.
Disulfiram w formie tabletek doustnych – o zaletach wszywki alkoholowej
Disulfiram można przyjmować również w formie tabletek doustnych, jednak ta forma znacznie różni się pod wieloma względami od wszywki. Leki doustne mają przede wszystkim znacznie krótszy czas działania przy czym muszą być przyjmowane zgodnie z harmonogramem. Ze względu na to o wiele łatwiej może być pacjentowi zerwać z postanowieniem o utrzymaniu trzeźwości, bo wystarczy jedynie, że odstawi leki i po krótkim odstępie czasu będzie mógł znowu spożyć alkohol. Z wszywką alkoholową Esperal sytuacja wygląda inaczej – wprawdzie można dokonać zabiegu usunięcia wszywki w każdym momencie, ale jest to kosztowne, a pacjent ponownie naraża się na inwazyjny zabieg. W dodatku nawet jeśli wszywka zostanie usunięta, to przez okres 7 dni disulfiram wciąż będzie obecny w organizmie, zatem dolegliwości zatrucia alkoholowego będą odczuwane. Dzięki temu działaniu pacjenci mają większą kontrolę nad chorobą w przypadku dolegliwości głodu alkoholowego i silnej chęci spożycia trunku. Dzięki temu alkoholik ma większe szanse na utrzymanie abstynencji i korzystanie w pełni z psychoterapii Tabletki są więc dla pacjentów z dużym samozaparciem i twardymi nerwami we wczesnym stadium choroby, kiedy dolegliwości głodu alkoholowego nie są takie intensywne. Wszywka alkoholowa Esperal jest dla tych, którzy wolą się zabezpieczyć w przypadku silnego głodu lub nawrotu stanów, w których potrzebują bodźca stymulującego.
Efekty negatywne i środki ostrożności przy stosowaniu leku
Disulfiram, mimo że jest obojętny oraz bezpieczny dla organizmu to, gdy choroba w napadzie głodu alkoholowego spożyje zbyt dużo substancji psychoaktywnej i stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml mogą pojawić się objawy zagrażające życiu takie jak:
- niewydolność krążenia
- drgawki
- zaburzenia rytmu serca
- niewydolność oddechowa
W przypadku skutków ubocznych, to występują niezwykle rzadko, jednak jak w przypadku każdego środka farmakologicznego mogą się pojawić.
Efekty uboczne:
- senność
- wymioty
- uczucie metalicznego smaku w ustach
- stany depresyjne
- lęk
- reakcje skórne
Gdy już wystąpią takie objawy to zazwyczaj zauważa się je w pierwszych dniach po implantacji, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku ich nasilania konieczne może być nawet usunięcie wszywki alkoholowej.
Należy również pamiętać, że wszywka alkoholowa Esperal jest implantem i umieszcza się ją chirurgicznie pod skórą. Oznacza to, że w niektórych przypadkach może dojść do wyparcia wszywki, gdyż organizm uzna ją za ciało obce. Wtedy pojawia się zaczerwienienie w miejscu zabiegu, obrzęk oraz wyciek płynu surowiczego z rany. Wtedy również należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.