W czasach pandemii koronawirusa przedstawiamy interesujące dane, ile wybrane kraje Europy wydają na opiekę zdrowotną. Najnowsze statystyki Eurostatu dotyczące bieżących wydatków na opiekę zdrowotną (publiczną i prywatną) pokazują, jak różne są wydatki na opiekę zdrowotną w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej i wybranych poza Wspólnotą.
Polska na tle innych państw UE wydaje na zdrowie bardzo mało, zarówno w proc. PKB jak i w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Łączne (publiczne i prywatne) wydatki na opiekę zdrowotną we Francji i Niemczech stanowiły 11,3% PKB tych krajów w 2017 r., co stanowi większy udział niż w jakimkolwiek innym państwie członkowskim UE. Jeden z najwyższych wskaźników ma także Szwecja (11,0%). Natomiast wydatki na opiekę zdrowotną stanowiły mniej niż 7,5% PKB w 12 państwach członkowskich, przy czym Rumunia odnotowała najniższy wskaźnik (5,2%). W Polsce jest to 6,5% PKB.
Szacuje się, że wydatki na opiekę zdrowotną średnio w UE wyniosły 9,9% PKB.
W stosunku do liczby ludności wydatki na opiekę zdrowotną były najwyższe wśród państw członkowskich UE w Szwecji (5 200 euro na mieszkańca), Danii i Luksemburgu (5 100 euro na mieszkańca każdego z tych państw. Najniższe były w Rumunii (490 euro na mieszkańca ) i Bułgarii (590 euro na mieszkańca) oraz niestety w Polsce (731 euro na mieszkańca).
Uwaga: Unia Europejska to obecnie 27 państw członkowskich. Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską w dniu 31 stycznia 2020 r.